Kilise Dedi Onlarda Yaptı: Otizmli Çocuklarına Çamaşır Suyu İçirdiler — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dünya, Yok Artık Kategorisi için tarafından 30 Ocak 2018 tarihinde yayınlandı.

Kilise Dedi Onlarda Yaptı: Otizmli Çocuklarına Çamaşır Suyu İçirdiler

İngiltere’de kilise ve bazı kişilerin beyanatına inanan ebeveynler, otizmli çocuklarına ‘davranışsal durumlara yol açan parazitleri vücuttan attığı’ iddiasıyla çamaşır suyu içiriyor veya çamaşır suyuyla lavman yapıyor.

Bazı kiliseler tarafından tarifi verilen veya hazırlanan çözeltiler, otizm vb. hastalıklara sahip çocukları iyileştireceği vaat edilerek sosyal medya aracılığı ile de yayılıyor.

Ebeveynlerin zehirli kimyasalları çocuklarına ne kadar süre boyunca ve hangi dozda içirdikleri belirsiz. Ancak İngiliz basınında yer alan bilgilere göre, kapalı bir sosyal medya grubunda yapılan yazışmalarda bir anneye “3-6 ay boyunca günde bir kez” çocuğuna bu ağartıcıyı içirmesi söyleniyor.

İnglitere’de bir gazeteye konuşan hekim Jeff Foster, “Otizm, herhangi bir ilaç tedavisine uygun olmayan nöro-gelişimsel bir hastalıktır. Yaşamın erken evrelerinde ya da rahimde gelişir. Bunu tersine çeviremezsiniz” ifadelerini kullandı.

Bu haberlerin gün yüzüne çıkmasıyla İngiltere polisinin tüm ülkede geniş çağlı bir soruşturma başlattığı belirtiliyor.

Daha önce Amerika’da da buna benzer vakalar olmuştu.

ABC News ve Eyewitness News tarafından yapılan 2016 yılında bir araştırma, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, kilisenin bazı kimyasalları karıştırarak elde edilen bu güçlü ağartıcının çocuklara içirilmesini teşvik eden gizli bir yeraltı şebekesi olduğunu ortaya çıkarmıştı. Kilise ‘mucize’, ‘mucize çözelti’ gibi isimler taktığı zehirli kimyasalların otizmin yanı sıra kanser, Parkinson gibi hastalıkları da iyileştirdiğini savunuyor.