Kudüs Karışıyor: Hamas İntifada Çağrısında Bulundu — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dünya Kategorisi için tarafından 7 Aralık 2017 tarihinde yayınlandı.

Kudüs Karışıyor: Hamas İntifada Çağrısında Bulundu

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını ve büyükelçiliğin Kudüs’e taşınacağını ilan etmişti. Bu karara”ABD cehennemin kapılarını açtı” diye tepki gösteren Hamas, cuma gününü ‘Öfke Cuması’ ilan ederek tüm Filistinlilere “Kudüs’e destek” için toplanma çağrısında bulundu. Birçok ülkede de ABD elçilikleri ve konsoloslukları önünde gösteri yapılacak.

Cuma günü ortalık karışabilir

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, ABD’nin “İsrail’in başkenti” olarak Kudüs’ü tanıma kararına ilişkin, “ABD’nin kararına karşı yarından itibaren yeni intifada başlatılmasını istiyoruz.” dedi. Ayrıca, Filistin Alimler Birliği de ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıyan kararına tepki olarak İslam ümmetine intifada çağrısında bulundu.

Trump’ın kararını ilan etmesiyle Mescid-i Aksa ile Hristiyanlarca Hazreti İsa’nın doğduğuna inanılan Batı Şeria’daki Mehd Kilisesi meydanındaki Noel ağacının ışıkları söndürüldü.

‘Öfke Cuması’ için Filistin dışında da dünyada ABD büyükelçilikleri ve konsoloslukları önünde geniş çaplı protesto gösterilerinin düzenleneceği belirtiliyor.