• Mahkeme Şartı Kaldırılınca Herkes Nüfus Müdürlüğüne Akın Etti

  Türkiye Kategorisi için tarafından 22 Temmuz 2018 tarihinde yayınlandı.
  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın
  1

  İçişleri Bakanlığı yazımında karakter hatası bulunan ya da küçük düşürücü ad ve soyadları mahkeme kararı bulunmaksızın değiştirilmesine imkan sağlayan yeni uygulaması ile bir yıl içinde 22 bin 40 kişi adını, 56 bin 212 kişi ise soyadını değiştirdi.

  Arşiv

  İlk sefere özel mahkeme kararı olmadan isim ve soyisimler değiştirilebilecek

  Geçen yıl Nüfus Hizmetleri Kanununda yapılan değişiklik sayesinde Soyadı Kanununun 3. maddesi olan “Rütbe ve memuriyet, aşiret ve yabancı ırk ve millet isimleriyle umumi edeplere uygun olmıyan veya iğrenç ve gülünç olan soyadları kullanılamaz.” kararına aykırı olan, yazım yanlışı yapılmış veya düzeltme işaretinden kaynaklı hata bulunan ad ve soyadlar il veya ilçe kurulunun vereceği karar ile bir kereliğine mahkeme kararına gerek olmadan değiştirilebilecek.
  İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne geçen aralık ayından beri Türkiye genelinde adını ve soyadını değiştirmek isteyen kişilerden talep yağdı. O tarihten beri 22 bin 40 kişi adını, 56 bin 212 kişi ise soyadını değiştirdi.

  Düzeltilen bazı isimler şöyle:

  • Bünyami-Bünyamin, Fiyaz-Feyyaz, Vurkan-Furkan, Turğut-Turgut, Fedme-Fadime

  Düzeltilen bazı soyisimler şöyle:

  • Top, Karpuz, Danabaş, Ahmak, Çakal, Malak, Camuz

  Kimler bu düzenlemeden yararlanabilir?

  İsminde  yazım ya da harf hatası bulunanlar,  soyadı ile alay konusu olanlar, adında ya da soyadında ahlaka uymayan ifade içerenler bu haktan yararlanabilir. Başvurular nüfus müdürlüklerine yapılıyor. Yurt dışında yaşan Türk vatandaşları ise yurt dışında bulunan temsilciliklere başvurabilirler.

  Mahkeme kararı olmadan adınızda ya da soyadınızda değişilik yapmanızı sağlayan bu uygulama 2019 sonuna kadar devam edecek.

  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın
  1

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

  Facebook Yorumları

  Site İçi Yorumlar