Malavi'de Vampirlikle İtham Edilen 8 Kişi Linç Edildi — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dünya, Yok Artık Kategorisi için tarafından 23 Ekim 2017 tarihinde yayınlandı.

Malavi’de Vampirlikle İtham Edilen 8 Kişi Linç Edildi

Malavi, Afrika’nın güneydoğusunda yer alan bir ülke. Bu ülkede geçtiğimiz günlerde akıllara durgunluk veren olaylar yaşandı.

Malavi’de 8 kişi vampir olduğu iddiası ile linç edildi. Yetkililer, linç olaylarına katılan en az 140 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Ayrıca, insanları kanlarını emmekle tehdit eden 2 kişi de gözaltına alındı.

Ülkedeki bu linç grupları, kan emerek büyü yaptıklarından şüphelendikleri kişileri yakarak veya taşlayarak infaz ediyor.

Eylül ayından itibaren şiddetlenen olaylarda, kabile şefleri dahi infaza kurban gidebiliyor. Öyle ki 12 Eylül’de Bangwe bölgesindeki Şef Mtenje‘nin evi, evinde vampir sakladığını iddia eden kalabalık bir grup tarafından yıkılmıştı.

Malavi İçişleri Bakanı Nicolas Dausi, Ekim ayı başında ruj süren bir kadının kan emdiği sanılarak öldürülmesinin ‘çok talihsiz’ olduğunu söyledi. Ayrıca hükümet yetkilileri bu tarz vampir söylentilerinin muhalefet tarafından, hükümeti yıpratmak adına çıkarıldığını iddia etti.

Yetkililer, söylentilere rağmen kimsenin kanının emildiği şikâyetiyle hastaneye başvurmadığını söyledi.