Mardin'in Elektriği Bile Olmayan Köyünde Doğdu Şimdi İse İsveç'te Enerji Bakanı — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

İçerik Kategorisi için tarafından 16 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Mardin’in Elektriği Bile Olmayan Köyünde Doğdu Şimdi İse İsveç’te Enerji Bakanı

Mardin’in Midyat ilçesinde doğan İbrahim Baylan, İsveç’te Enerji Bakanı olmasıyla, hikayesini şu sözlerle özetlemeye başlıyor:

  • “Birisi çıkıp ’30 yıl sonra bu ülkeden enerji bakanı olarak Türkiye’ye gelip, akıllı şebekeler hakkında konuşacaksın’ deseydi, “Tabii, tabii” derdim.”

Çocukluğunu elektriği bile göremeden küçük bir köyde geçiren Baylan, İstabul’a ilk gelişinde hayatın olağanüstü olduğunu düşünmüş. Çünkü hayatında ilk kez İstanbul’da gördüğünü ve bir hayli şaşırdığını ifade ediyor.

ibrahim baylan

Belli bir süre sonra ailesiyle İsveç’e taşınan İbrahim Baylan, ilk başlarda lisana, kültüre alışmakta biraz zorlandığını ama yaşı küçük olduğu için diğer aile üyelerine göre işinin daha kolay olduğunu söyleyerek kelimelerine böyle devam ediyor:

  • “Şansımı değerlendirdim. İstanbul’a dönecek olursam, buraya ilk kez geldiğimde henüz elektrikli hiçbir şey görmemiştim. Ve şimdi burada bir konferansa akıllı şebekeler ve akıllı şehirler hakkında konuşmak üzere davet edilmek, itiraf etmeliyim ki biraz ironik. Fakat diğer yandan da hayatın bazen ne kadar da harika olabileceğinin bir kanıtı.”

ibrahim baylan

Mardin’e karşı olan hasretininin konusunu her fırsatta açan Baylan, elektriksiz bir halde bıraktığı köyünde şimdi yolların, internetin ve en önemlisi de elektriğin olduğunu görmesinin onu son derece duygulandırdığını dile getiriyor.

ibrahim baylan

Elektrik, İsveç’te büyük bir ölçüde çöplerden üretiliyormuş. Öyle bir üretim varmış ki, elde edilen elektriğin oranı %40’ı bulmuş. Mükemmel bir geri dönüşümle elektrik sağladıklarını ifade eden Baylan, üretim için artık çöplerin yetersiz kaldığını ve çöpleri dışarıdan getirtmek zorunda kaldıklarını belirtiyor.

İlginizi Çekebilir