Meclis'teki 18 Mart Temsiline Kadın Oyuncuların Çıkartılmadığı İddia Edildi: İstifa Kampanyası Başlatıldı — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Kültür, Türkiye Kategorisi için tarafından 31 Mart 2018 tarihinde yayınlandı.

Meclis’teki 18 Mart Temsiline Kadın Oyuncuların Çıkartılmadığı İddia Edildi: İstifa Kampanyası Başlatıldı

TBMM’de düzenlenen Meclis Sohbetleri etkinliği kapsamındaki 18 Mart Çanakkale anmasında Devlet Tiyatroları oyuncuları, bir temsil düzenledi.

Temsilde sadece erkek sanatçılar yer alırken, kadın sanatçılar seyircilerin arkasında durup şiir okumalarına müsaade edildi.

Kadın oyuncular seyirci sıralarının arkasındaki merdivenlerde.

Sahneye çıkmalarının engellendiğini iddia eden kadın tiyatro sanatçıları, talimatın Başkan İsmail Kahraman tarafından verildiğini söylemişlerdi.

İddiayı reddeden TBMM Başkanlığı ise “Kadın ve erkeklerden müteşekkil sanatçılar gösterilerini yaptı” demekle yetinirken kadın oyuncuların neden oyuna sahneden değil kenardan katıldığını izah etmemişti.

Devlet Tiyatroları’ndan gelen ekibin toplantının başında 10 dakikalık bir gösteri yaptığı belirtilen TBMM, açıklamasına şöyle devam edildi: “Salonun iki tarafında ve katılımcıların arasında yerlerini alan kadın ve erkeklerden müteşekkil sanatçılar gösterilerini yaparak ışık oyunları ve müzik eşliğinde Çanakkale Türküsü’nü ve Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine şiirini birlikte seslendirip gösteriyi birlikte icra etmişlerdir. Gösteri, katılanlar tarafından büyük bir beğeniyle karşılanmış ve uzunca bir müddet alkışlanmıştır. Akabinde üç değerli öğretim üyesinin konuşmacı olarak katıldığı ve TBMM eski başkanlarından Mehmet Ali Şahin’in yönettiği sohbet toplantısına geçilmiştir. Yapılan gösteri ve toplantı kameralar tarafından kayda alınmıştır. Böylesi başarılı bir toplantıyı gölgelemek, tarihe ve şehitlerimize karşı saygısızlık ve kesinlikle maksadını aşan bir dezenformasyondur.”

Bu olay sonrasında sanatçı Tilbe Saran tarafından Meclis Başkanı İsmail Kahraman için bir istifa kampanyası başlatıldı.

Kampanya metninde, “Sahnedeki cesaretimiz Afife Jale’den, Meclis’teki varlığımız yüz yıllık kadın mücadelesinden geliyor…Haklarımızın geri alınmasına izin vermeyeceğiz” dendi.

Kampanya metninde şunlar yazılı:

“TBMM’de dün sahnelenen “Çanakkale Şehitleri Anma Günü”nde Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın kadın sanatçıların sahneye çıkmaması talimatı vermesi üzerine sahneye çıkmalarının engellenmesi, dün ve bugün kamuoyunun gündemine oturmuştur.

Kadınlar olarak hayatın her alanında vardık, varız, var olacağız. Hiçbir erkek aklı; ister muhafazakar, ister sözde demokrat, bu varlığı yok edemeyecek. Sahnelerdeki cesaretimiz Afife Jale’den, Meclis’teki varlığımız 100 yıllık kadın mücadelesinden geliyor. 
Şu bilinmelidir ki, hiçbir erke, erkeğe bırakılacak hayatlarımız yok. Sahnede, iş yerinde, sokakta, her yerde kadınlar bu hayatın başrolünde!! Kadın dayanışması ile, haklarımızın geri alınmasına asla izin vermeyeceğiz.

Türkiye halkının iradesini temsil etmesi gereken meclisimizde uygulanan kadına sahne yasağını; gericiliğin ve eşitsizliğin en cüretkar ve resmi ağızdan saldırısı olarak değerlendiriyor, bu yasağı koyan Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın bu görevinden derhal istifa etmesini talep ediyoruz.”