Meral Akşener Görevi Bıraktı: İYİ Parti Yönetimi Kongre Kararı Aldı — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Gündem Kategorisi için tarafından 22 Temmuz 2018 tarihinde yayınlandı.

Meral Akşener Görevi Bıraktı: İYİ Parti Yönetimi Kongre Kararı Aldı

İYİ Parti çalıştayı, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde Genel Başkan Meral Akşener’in de katılımı ile dün başlamıştı. İddiaya göre, çalıştayın son gününde yapılan kapalı oturumda partililer arasında tartışma yaşandı.

Partililer, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçiminde Akşener’in izlediği siyaseti eleştirdi. Bunun üzerine çıkan tartışmalar büyüyünce Akşener, “istifa ediyorum” dedi.

İddiaya göre, tartışmaların yatışmasının ardından Akşener, ikna edildi.

Bu tartışmanın ardından, şok bir kararla olağanüstü kongre kararı alındı.

Kongre kararının alınmasında bazı milletvekillerinin MHP’ye geçme düşüncesinde olduğu iddiası da rol oynadı. Bu iddialar neticesinde, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, İYİ Parti’de bir hayal kırıklığı dalgasının hakim olduğunu belirterek, “Aralarında MHP’den ayrılmış olan ve sanki pişmanmış görüntüsünde isimler var. Dönüş ve katılım için bu partiden kopuşlar başladığında bize müracaat vaki olursa oturur değerlendiririz” dedi.

Meral Akşener sonradan yaptığı açıklamada kongrede aday olmayacağını söyledi.

Akşener yaptığı açıklamada, “Parti tüzüğümüzün şahsıma tanıdığı yetki çerçevesinde seçimli kurultay kararı almış bulunuyorum. Kurultayda aday olmayacağım, aday olacak arkadaşlarıma başarılar diliyorum” dedi.

İlk fitil el öpme tartışmasında alevlenmişti

TBMM’deki yemin töreninde Bahçeli, MHP sıralarına doğru yürürken İYİ Parti’ye ayrılan bölümden geçmişti. Bu sırada bazı İYİ Partililer ayağa kalkmış, İYİ Partili Hayati Arkaz ise Bahçeli’nin elini öpmüştü. Akşener’in bu görüntülere tepkisi ise çok sert olmuştu.