Milli Savunma Bakanlığına Getirtilen Hulusi Akar Yerine Kim Genelkurmay Başkanı Olacak? — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Gündem Kategorisi için tarafından 10 Temmuz 2018 tarihinde yayınlandı.

Milli Savunma Bakanlığına Getirtilen Hulusi Akar Yerine Kim Genelkurmay Başkanı Olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 saatlik gecikmeyle başlayan ‘kabine’ açıklama toplantısında, büyük bir sürpriz yaşandı.

Milli Savunma Bakanlığı’na, mevcut Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar getirildi.

Akar, askeri üniformasını çıkartıp ‘sivil üniforma’ giymiş oldu. Böylelikle de Genelkurmay Başkanlığı düşmüş oldu. Bu gelişmenin akabinde tabi ki akıllara hemen “yeni genelkurmay başkanı kim olacak?” sorusu geldi. Eski teamüller, Genelkurmay Başkanlığı görevinin boşalması durumunda, bu göreve Kara Kuvvetleri Komutanı’nın vekaleten bakmasını, ilk Yüksek Askeri Şura toplantısında da, eğer görev süresi açısından bir sıkıntısı yoksa, Genelkurmay Başkanlığı’na resmen atanmasını içeriyordu. Ancak yeni çıkarılan KHK ile, tüm devlet kurumlarının ve bakanlıklarının olduğu gibi, Genelkurmay Başkanlığı’nın mevcut yasası da değiştirildi.

Yeni değişiklik uyarınca, Genelkurmay Başkanı’nı belirleme ve atama yetkisi de, diğer üst düzey devlet görevlilerini olduğu gibi, Cumhurbaşkanı’na geçti. Dolayısıyla, görev süresi uygun herhangi bir orgeneral ya da oramiral’in Genelkurmay Başkanı olarak olarak atanmasının önü açıldı.

İki önemli isim gündemde

Genelkurmay 2’nci Başkanı Orgeneral Ümit Dündar.

Kulislere göre, teamülün bozulması beklenmiyor. Yani mevcut Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler’in Genelkurmay Başkanı olarak atanabileceği konuşuluyor. Ama, özellikle iktidara yakın medya organlarında ’15 Temmuz Kahramanı’ olarak adlandırılan Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar’ın da ismi geçiyor.

İlginizi Çekebilir