• Muhtemel Yaşamın Olduğu İki Gezegen Keşfedildi

  Uzay Kategorisi için tarafından 27 Temmuz 2018 tarihinde yayınlandı.
  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın
  7

  Dünya dışı yaşam herkes için büyük bir merak konusu olmuştur, özellikle de bilim insanları için. Bu yönde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, araştırmalarına iki yeni gezegen daha ekledi. Keşfedilen gezegenlerden biri de, dünyamıza en çok benzeyen üçüncü gezegen olarak ve yaşam olması ihtimalinin yüksek olduğu kayıtlara geçti.

  Keşfedilen gezegenlerden birine Kepler-1652b ismi verildi. Bir kaya gezegeni ve yaklaşık olarak Dünya’dan 12 kat daha büyük. Yıldızının etrafında olan Goldilocks etrafında bulunmakta. Tabii ki bir dert var, o da gezegene ulaşma. Bunun haricinde yaşanılabilecek sıcaklık ve uygun atmosfer havasına sahip. Ulaşım da aradan kalkarsa tabii ki güzel olur.

  İki yeni gezegen keşfedildi

  Bulunan bir diğer gezegene de HD 283869 b ismi verildi. Bu gezegenin Dünya’mıza benzerliği daha az. Ama söylenene göre bir ihtimal de olsa, yaşam ihtimali bulunmakta. Dünya’nın yaklaşık olarak iki katı ve gerçekten sıcak bir okyanusu bulunmakta. Yıldızın çevresindeki yaşanılabilir bölgede yer almakta. Bu ihtimaller göz önüne alındığında ise, yine de gezegenin değerlerinin yaşanılabilir olduğu düşünülmekte.

  Kepler-1652 b gezegeni yaklaşık olarak 700 ışık yılı uzakta iken, HD 283869 b gezegeni de yaklaşık olarak 155 ışık yılı uzakta. Keşfedilen bu iki yeni gezegen ile birlikte, Dünya dışı yaşam içerebilen gezegen sayısı 55 olmuş oldu. Daha önce de söylediğim gibi, tek sıkıntı gezegenlere ulaşmak.

  Bu arada, bu gezegenlerin neye göre yaşanılır olup olmadığını biliyorlar derseniz, gezegenin kütlesi, çapı ve yıldızdan aldığı enerjiye göre hesap yapılıyor.

  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın
  7

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

  Facebook Yorumları

  Site İçi Yorumlar