Netflix Dizisi, İntihar Aramalarını Artırdı! — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dizi, Yaşam Kategorisi için tarafından 5 Ağustos 2017 tarihinde yayınlandı.

Netflix Dizisi, İntihar Aramalarını Artırdı!

Bir lise öğrencisini intihara yol açan olayları konu edinen Netflix dizisi, ABD‘de intihar ve yöntemleri ile ilgili aramaları ciddi seviyede yükselttiği ortaya çıktı.

Amerikan Tabipler Birliği‘nden yayınlanan açıklamaya göre, 31 Mart’ta sezonluk tüm bölümleri birden gösterime sunulan “13 Reasons Why”, Google aramalarını ciddi seviyede etkiledi. Nisan ayının ilk 19’unda intihara dair aramalar %19 arttı. Arama sayısı genel olarak 900 binken, 1 milyon 500 bin oldu.

Google‘da yapılan aramalarda “nasıl intihar edilir”, “intihar etmek”, “kendini öldürmek” gibi cümleler kullanıldı.

Netflix etik davranmıyor

netflix

Dizinin bölümlerinin yayınlanmasıyla birlikte intihar vakalarında artma olup olmadığı belirtilmezken, araştırmacıların görüşü internetteki bu akım ciddi derecede rahatsız edici olduğu yönünde.

Çoğu akıl sağlığı uzmanına göre, dizi yayıncısı meslek aklâkı çerçevesinde davranmıyor. Araştırmanın başında yer alan San Diego Üniversitesi Öğretim Üyesi John Ayers, Netflix’i dizinin insanlar üzerindeki etkisini ve yayından kaldırılma durumunu değerlendirilmeye alınması için çağrıda bulundu.

İlk bölümlerin bazılarında şiddet içeri olduğu için dizi uyarı ile yayınlanıyor. Bir internet sitesi kuran Netflix, dizinin yayınlandığı ülkeler için acil yardım hattı bilgisi paylaşıyor.