On Binlerce 'Avusturyalı Türk' Sınır Dışı Edilmek İsteniyor — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Türkiye Kategorisi için tarafından 2 Nisan 2018 tarihinde yayınlandı.

On Binlerce ‘Avusturyalı Türk’ Sınır Dışı Edilmek İsteniyor

Avusturya’da çifte vatandaş olmak yasak. Bu nedenle göçmenler, Avusturya vatandaşlığı almak için öncelikle uyruk vatandaşlıklarından çıkıp Avusturya vatandaşı oluyor daha sonra uyruk vatandaşlıklarına geri dönüyorlar.

Birçok Türkiye kökenli göçmen, miras ve mülk edinme gibi konularda sorun yaşamamak için Avrupa ülkelerinde vatandaşlık elde ettikten sonra yeniden Türk vatandaşlığına geçiyor.

Hükümet ortağı aşırı sağcı Özgürlük Partisi’ne (FPÖ), bu kişilerden “çifte vatandaşı olmadıklarını” kanıtlamalarını istiyor.

Bu nedenle Avusturya’da yaşayan 18 bin 500 Türkiye kökenli göçmen, sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya.

Göçmen Bürosu 30 Türkiye kökenli göçmenin çifte vatandaş olduğunu belgeledi. Şimdi sağcı hükümet, Avusturya pasaportuna sahip bu onbinlerce kişiden “Türk vatandaşı olmadıklarını” kanıtlamalarını istiyor.

Sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan göçmenlerin davasına bakan Viyanalı avukat Kazım Yılmaz, Türk vatandaşı olmadığını kanıtlamanın neredeyse imkansız olduğunu söylüyor.

Türkiye’nin, “vatandaş değildir” diye bir belge vermediğini belirten Yılmaz’a göre, bu kişiler sadece Avusturya vatandaşı.

Binlerce Türkiye kökenli göçmenin panik içinde olduğunu söyleyen Yılmaz, bu kişilerin sınır dışı edilmesini beklemiyor.

Bunların birçoğunun Avusturya doğumlu olduğuna işaret eden avukata göre, bu yüzden oturma izni alabilecekler.

Ancak Avusturya pasaportunun iptali ile binlerce kişinin Avrupa Birliği’ndeki haklarını da kaybedeceğini vurgulayan Yılmaz, “Müşterilerimden ikisinin yaptığı iş, Avusturya vatandaşı olmayı zorunlu kılıyor. Eğer vatandaşlığı kaybederlerse, bütün her şeyleri gidecek” diyor.

Kaynak: BBC Türkçe

İlginizi Çekebilir