'Paradise Papers' Belgelerinde Adı Geçen En Üst Düzey İsimler — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dünya, Gündem Kategorisi için tarafından 7 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı.

‘Paradise Papers’ Belgelerinde Adı Geçen En Üst Düzey İsimler

Geçtiğimiz günlerde yayınlanmaya başlayan ‘Paradise Papers’ (Cennet Belgeleri) adlı belge dizininde, off-shrore yaptığı iddia edilen şirketler teşhir edilmişti. Dünya basınında büyük yankı uyandıran bu belgelerde birçok devlet adamı ve akrabaları, siyasetçiler, şirketler ve ünlü isimlerin ismi geçiyordu. İşte belgelerde adı geçen en üst düzey kişiler;

Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth, uzun adıyla Elizabeth Alexandra Mary Windsor

Belgelere göre, Kraliçe 2. Elizabeth’in yaklaşık 500 milyon sterlinlik kişisel servetinin 10 milyon sterlini Cayman Adaları ve Bermuda’daki offshore hesaplarda bulunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanı Wilbur Ross

Madonna

Belgelere göre, Madonna, Bermuda’daki bir tıbbi tedarik şirketinde hissedar. Basında çıkan haberlere göre, söz konusu şirketin 1997’de tescillendiği ve 2013’te kapatıldığı iddia ediliyor.

Bono

Belgelere göre Bono, Litvanya’da bir alışveriş merkezine yatırım yapmak için Malta merkezli bir şirketi kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Oğulları ve Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak

Belgelerde Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın kardeşi Serhat Albayrak, Malta’da kurulu Frocks International Trading Ltd adlı şirketin yetkilisi gözüküyor.

Apple

Karının bir kısmını İrlanda’daki yan kuruluşlara kaydırarak vergiden kurtulan Apple’ın, Belgeler göre, Karayipler’de offshore hesapları için ada arayışında olduğu ortaya çıktı.

Nike

Belgelerde iş yaptığı ülkelerdeki vergileri azaltmaya çalışan Nike’ın Bermuda’daki yan kuruluşları üzerinden hareket ettiği kaydedildi.