PISA Direktörü Schleicher: "Türkiye'deki Okullarda Öğretilenler Artık Gereksiz" — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Türkiye Kategorisi için tarafından 13 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı.

PISA Direktörü Schleicher: “Türkiye’deki Okullarda Öğretilenler Artık Gereksiz”

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı(PISA) Direktörü Andreas Schleicher, Türk eğitim sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

PISA’nın 2016 raporuna göre Türkiye, fen bilimleri alanında 72 ülke arasında 53’üncü, matematik alanında 50’nci, okuma becerileri alanında da 51’inci. Türkiye üç alanda da 72 ülke ortalamasının altında.

Habertürk’ten Nalan Koçak’a konuşan Schleicher, “Türk eğitiminin genel performansı nasıl?” sorusuna şöyle yanıt verdi:Türk öğrencilerin verilen hangi görevlerde daha iyi hangilerinde kötü olduğuna baktığınızda bir şey dikkat çekiyor. Öğrendikleri bilgiyi yeniden üretme görevi -yani bir şeyi ezberlemek ve onu kâğıda dökmek görevi- verildiğinde çok iyi notlar alıyorlar. Fakat ellerindeki bilgiyi yaratıcı bir şekilde uygulamaları istendiğinde zorlanıyorlar. Çelişki şu: Türk öğrencilerin iyi oldukları alanlar artık dünyada daha önemsiz. Yani bana ‘Türkiye PISA skorlarında geriye düşüyor’ dediğinizde tabloyu farklı okuyorum.”

‘En muhtaç olan, en iyi eğitimi almalı’

Öğretmenliğin prestijli olması gerektiğini söyleyen Schleicher konuyla ilgili, “Diğer bir önemli nokta da en yetenekli öğretmenleri en zor koşuldaki okullara vermek. Çin bunu çok iyi başarıyor. Dezavantajlı kesimden geliyorsanız hayatınızda tek bir şans var: İyi eğitim almak. Eğitimde temel mesele, en muhtaç olanın en iyi eğitimi alması” değerlendirmesinde bulundu.