RTÜK, TV'deki Reklamlar En Fazla 12 Dakika Olabilir Uyarısında Bulundu — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Televizyon Kategorisi için tarafından 20 Şubat 2018 tarihinde yayınlandı.

RTÜK, TV’deki Reklamlar En Fazla 12 Dakika Olabilir Uyarısında Bulundu

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)’e gelen ‘reklam’ şikayetleri üzerine kurul, bir açıklama yaparak televizyon kanallarını uyarıp, kamuoyuna bilgi verdi.

RTÜK yaptığı açılamada, 1 saat içerisinde en fazla 12 dakika reklam gösterilebileceğini belirtti.

Buna göre, reklam yayınlarının bir saatlik yayın içinde yüzde 20’yi, yani 12 dakikayı aşmaması gerekiyor. Reklam sürelerinin hesaplanmasında ticari iletişimin önünde ve bitiminde kullanılan ‘reklam kapağı’ veya ‘cıngıl’ların süresi dikkate alınmıyor.

Program desteklemesi ve yayıncının kendi programlarının tanıtımlarına ayrılan süre, 12 dakikalık reklam süresi dışında kalıyor. Ancak program tanıtımlarının oranı bir saat başından bir sonraki saat başına kadarki yayın içinde yüzde 5’i yani 3 dakikayı aşamıyor ve bant yoluyla yapılan tanıtımlar da bu süreye dahil kabul ediliyor.

Sinema ve televizyon için yapılmış filmler, haber bültenleri ve çocuk programlarının yayın sürelerinin 30 dakikadan fazla olması halinde, ilk 30 dakikada reklam ve tele-alışverişle yayının kesilmesine izin verilmiyor. İlk 30 dakikadan sonra ise her 30 dakikalık bölümüne, en fazla bir defa ve istenilen zamanda kesilebilecek şekilde reklam ve tele-alışveriş yerleştirilebiliyor.

Kaynak: 1