Rusya Ve İran'dan ABD'ye Suçlama — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dünya Kategorisi için tarafından 6 Ocak 2018 tarihinde yayınlandı.

Rusya Ve İran’dan ABD’ye Suçlama

ABD’nin başkenti Washington’un isteği doğrultusunda İran’daki hükümete karşı gerçekleştirilen saldırı ve eylemler sonucunda dün toplanan Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Rusya ve İran ABD’yi İran’ın iç işlerine karışmakla yükümlü tuttu.

İran’ın BM Daimi Temsilcisi Gholamali Khoshroo de, ABD’nin BMGK’yı böyle bir gündem olayı ile acil toplantıya çağırmasının Güvenlik Konseyi daimi üyeliğini ele geçirmek olduğunu söyledi. Ghomali Khoshroo “tehdit” olarak tanımladığı sorunu eleştirdi ve “ABD tüm dünyanın gözü önünde ahlaki, siyasi ve hukuki otoritesini kaybetmiştir” dedi.

Güvenlik Konseyi’nin sürekli üyelerinden olan Çin, Rusya ve Fransa da bu duruma kayıtsız kalmadı ve İran’da geçen hafta başlayan hükümet karşıtı gösterilerin uluslararası barış ve istikrarı tehdit etmediğini belirterek ABD’ye destek çıkmadı.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzia ise Güvenlik Konseyi’nin bir ülkenin iç işlerine karıştırmanın Konsey’e olumsuz etklileyeceğini vurguladı.Nebezia sözlerine şöyle devam etti “Bugün bir kez daha ABD’nin, BM Güvenlik Konseyi’ni kötüye kullandığına tanıklık ettik. ABD, Güvenlik Konseyi’nin enerjisini boşa harcıyor. Bırakın İran kendi sorunları ile kendi uğraşsın” dedi.

New York’taki BM Genel Merkezi’nde yapılan toplantıda ise ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley İran’daki protestolardan “Cesur insanların güçlü bir gösterisi” olduğunu belirtti. İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, Çarşamba günü yaptığı açıklamada gösterilerin bittiğini vurgulamıştı ve “Fitne bitti, isyancılar yenildi” demişti.