Şaşırtan Karar: Fransa 2040 Yılına Kadar Benzinli ve Dizel Araba Satışını Yasaklayacak — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Çevre, Dünya Kategorisi için tarafından 9 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Şaşırtan Karar: Fransa 2040 Yılına Kadar Benzinli ve Dizel Araba Satışını Yasaklayacak

Sürekli; Amerika, iklim antaşmasından çekildi şeklinde haberler duyduk. Bu sürekli söylenen iklim anlaşmasının adı Paris İklim Anlaşması.

Donald Trump’ın Haziran ayında Paris Anlaşması’ndan çekilme kararını vermesi, Fransa’nın yeni araç politikalarında radikal kararlar vermesine yol açtı. Fransa, ABD’nin kararına takiben 2050 yılına kadar karbon seviyesini nötrleştirmeye karar verdi.

Karbon seviyesini nötrleştirme sürecinde alınan en etkili ve şaşırtan karar ise 2040 yılından sonra Fransa’nın benzinli ve dizel araba satışlarını yasaklaması oldu. Fransa Ekoloji ve Sosyal Dönüşüm Bakanı Nicolas Hulot, kararı bir ‘devrim’ olarak nitelendirdi. Ayrıca Hulot, yasağın Fransa’nın Paris İklim Anlaşmasına ne kadar bağlı olduğunu, gösterdiğini belirtti.

Fransa’dan önce 3 büyük ülke daha benzinli ve dizel arabalara yasak getirmişti.

Hollanda da 2025 yılından sonra sadece elektrikli araçların satışı yapılabilecek.

Norveç, benzinli arabaların satışını 2025 yılından itibaren tamamen yasaklayacak.

Otomobil devi Almanya ise 2030 yılından sonra tüm dizel ve benzinle çalışan otomobillerin satışının yasaklanacağını ilan etti.