Selçuk İnan'ın S8 Davasında Karar Açıklandı — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Spor Kategorisi için tarafından 9 Ocak 2018 tarihinde yayınlandı.

Selçuk İnan’ın S8 Davasında Karar Açıklandı

Galatasaray’da uzun yıllardır forma giyen başarılı oyuncu Selçuk İnan, Ronaldo’nun ‘CR7’si gibi kendisinin de ‘S8’ markasıyla tanındığını ve bu ismi 4 yıl önce adına tescil ettiğini kanıt göstererek Samsung adlı teknoloji firmasına dava açmıştı. Açılan davada Samsung adlı firmanın piyasaya sürdüğü telefon modelinde kendine ait olan S8 ismini kullanmasından dolayı, hem S8 marka telefonların imhasını istemiş hem de firmadan 110 bin TL’lik tazminat talebinde bulunmuştu.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi, Başarılı futbolcunun ‘S8’ markasının kullanımı konusundaki ihtiyati tedbir talebini reddetti.

Samsung’un markasının genel itibarıyla Galaxy S8 olduğunu belirten mahkeme, tedbir kararını reddetmesinin gerekçesini ise şöyle açıkladı:

“Kelimeler ve sayılar kimsenin tekeline verilemez. Markanın bir bütün olarak incelenmesinde Samsung’un tanınmış markasında ön planda olan unsur Galaxy ibaresi olup. S8 gibi asıl markanın önüne ve arkasına eklenen sayı ve kelimeler ise uygulamada cep telefonun modelinin bir üst model ve teknolojik olarak piyasaya çıkan yeni bir ürünü çağrıştırmakta olduğu bilinen bir gerçektir.”

Galatasaray’lı Selçuk İnan ise reddedilen tedbir kararını İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı.