IŞİD Doğruladı: Ebu Bekir el-Bağdadi Öldü! — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dünya Kategorisi için tarafından 11 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

IŞİD Doğruladı: Ebu Bekir el-Bağdadi Öldü!

Bir süredir, özellikle İran ve Rusya tarafından IŞİD’in örgüt lideri Ebubekir Bağdadi’nin öldüğü iddia ediliyordu. İşte bu iddia kesinleşti; terör örgütü IŞİD, örgüt lideri Ebubekir Bağdadi‘nin öldüğünü doğruladı.

El Sumaria televizyonunun bir kaynaktan yaptığı habere göre; IŞİD’li teröristler örgütün lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin öldüğünü teyit etti.

16 Haziran’da Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bağdadi’nin Rus hava saldırıları sonucu Mayıs ayında Rakka’da ‘muhtemelen’ öldürüldüğü belirtilmişti.

23 Haziran’da ise ABD öncülüğünde IŞİD’e karşı başlatılan Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Ryan Dillon, ABD’nin Bağdadi’nin Rus hava saldırıları sonucu öldürüldüğüne dair kesin bir kanıta sahip olmadığını ifade etmişti.

29 Haziran’da da Rus milletvekili Aleksey Puşkov, Rus Sputnik haber ajansına verdiği bilgide, Bağdadi’nin öldürüldüğüne ilişkin Rus tarafının edindiği bilginin yüzde 100 doğru olduğunu ifade etmişti.