Son Söz Cumhurbaşkanı'nda: Bedelli Askerlikteki 28 Günlük Eğitim Kalkabilir — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Gündem Kategorisi için tarafından 22 Temmuz 2018 tarihinde yayınlandı.

Son Söz Cumhurbaşkanı’nda: Bedelli Askerlikteki 28 Günlük Eğitim Kalkabilir

Çoğu gencin beklediği bedelli askerlik 25 yaş ile 15 bin TL bedel ve 28 gün şartıyla Meclis’e sunulmuştu. Yarın(22 Temmuz), TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi beklenen bedelli askerlikte beklenen gelir 6 milyar TL olarak hesaplandı. 28 günün maliyeti ise devlete 1 milyar TL olacak.

Bürokratik külfet ve 1 Milyar TL’lik maliyet 28 günlük eğitimi kaldırmaya itiyor.

1 milyon 324 bin kişiyi kapsayan bedelli askerlikten 400 bin kişinin yararlanması bekleniyor. Kişi başı maliyet yaklaşık 2 bin 500 TL olunca devletin kasasından eğitim için 1 milyar TL çıkmış olacak. Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, askere alış, terhis işlemleri dahil, 7-8 ayrı grup halinde planlanan bu eğitimin, personel ve bürokrasi açısından yaratacağı külfetin de ayrı bir maliyeti olduğuna dikkat çekiyorlar.

Bahçeli kalksın diyor, AKP’li kurmaylar da sıcak bakıyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önceki gün Twitter hesabından yaptığı “Bedelli askerliğin çıkmasını olumlu görüyor, gereğinin yapılmasını arzu ediyorum. Ancak 28 günlük teorik eğitim de nedir? Bedelliden istifade edecek kardeşlerimiz 28 günde deyim yerindeyse ‘yaylalar yaylalar’ türküsünü bile öğrenemeyeceklerdir” paylaşımı ile de, bu konuda oluşan havayı destekledi.

AKP’li kurmaylar, ortaya atılan önerileri son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la değerlendirdikten sonra önergelerle yapacakları değişikliklere karar verecekler. Partide, 28 günlük temel eğitimden vazgeçilmesi yönünde görüş oluşmaya başladı. Yapılan maliyet hesaplarının bunda büyük etkisinin olduğu belirtiliyor.