Son Yılların En Fütüristik Yapılarından: Çin‘deki Tianjin Binhai Kütüphanesi — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Değişik, İçerik Kategorisi için tarafından 1 Ocak 2018 tarihinde yayınlandı.

Son Yılların En Fütüristik Yapılarından: Çin‘deki Tianjin Binhai Kütüphanesi

Bilim-kurgu filmlerinde devasa ve açık tonlarda olan yapıları görmüşsündür. Aşırı fütürist olan bu yapıların benzerleri, günümüzde her gün artmakta. Sonuçta biz de geleceğe doğru adım adım ilerliyoruz.

Çin‘deki Tianjin Binhai Kütüphanesi mimarisi ile tamamen görsel efekt gibi duruyor. Hollandalı tasarım firması MVRDV tarafından dizayn edilen bu kütüphane daha çok beyaz tonlardan oluşuyor.

Sekiz dönümlük alan üzerine kurulmuş kütüphanede, toplamda 1.2 milyon kitap yer alıyor.

Tianjin Binhai Kütüphanesi, Binhai bölgesinde, camla kaplanmış koridorlarla birbirine bağlı, beş kültür binasından oluşan dev bir kümenin parçası olarak inşa edildi.

Kütüphane bölümü, devasa top şekilli oditoryumun merkezinde yer alıyor.

Kütüphanenin ilk iki katında okuma odası, kitaplık ve salon alanları bulunurken, üst katlar toplantı salonları, ofisler, bilgisayar ve ses odalarına ek olarak, iki adet çatı katı terası barındırıyor.

MVRDV’nin kurucularından Winy Maas, “Bu binada harika bir kamusal alan yarattık, merkezinde ise kente ait bir oturma odası bulunuyor.” diyor.

Kısa zamanda bulunduğu Binhai eyaletinin en çok ilgi gören yapısı olmaya aday kütüphane binasına “Binhai’nin Gözü” ismi verilmiş.

Bu fütürist kütüphanenin yapımı 3 yıl sürmüş.

Kaynaklar: 1 2 3

İlginizi Çekebilir