Spotify'e 1.6 Milyon Dolarlık Dava Açıldı — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Teknoloji Kategorisi için tarafından 5 Ocak 2018 tarihinde yayınlandı.

Spotify’e 1.6 Milyon Dolarlık Dava Açıldı

İçlerinde  Tom Petty, Neil Young, The Beach Boys, Missy Elliott ve Janis Joplin gibi isimlerinde yer aldığı sanatçılara lisans veren Wixen Music Publising Spotify’e 1.6 milyon dolarlık dava açtı.

 

29 aralıkta açılan bu davada Wixen, Spotify’nin plak şirketlerinden aldığı lisanslarının hak sahiplerini belirtmek için yeterince çaba harcanmadığı sebebiyle dava açtı. Dilekçede yapılan açıklamalardan akılda kalanlar şu şekilde:

Spotify ABD’de hizmete sunulmadan önce plak şirketleriyle iş birliği yaparak ses kayıtlarının lisansını alma teşebbüsünde bulundu. Fakat piyasada bir numara haline gelme çabasıyla Spotify yeterli müzik kompozisyonu bilgisi toplayamadı ve sonuç olarak Telif Hakkı Kanununun 115. Bölümünün gerekliliklerini yerine getirmekte başarısız oldu.

Aynı gün Spotify ise mahkemeye başvurarak Wixen’in müşterilerine yasal işlem için yeterince zaman tanımadığı savunmasında bulundu.