Sudenaz Çelik, Mars'ı Yaşanabilir Hale Getiren Projesiyle Dünya Birincisi Oldu — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Bilim Kategorisi için tarafından 7 Aralık 2017 tarihinde yayınlandı.

Sudenaz Çelik, Mars’ı Yaşanabilir Hale Getiren Projesiyle Dünya Birincisi Oldu

11. sınıf öğrencisi Sudenaz Çelik, yaklaşık bir buçuk yıl önce Mars’ta nasıl yaşam olabileceği üzerine çalışmaya başlamış. Nükleer silahların varlığı, çevre kirliliği gibi etkenlerin dünyadaki yaşam alanlarını tehdit ettiğini, bu nedenle insanların evrende yeni bir yaşam alanına ihtiyaç duyduğunu ifade eden Çelik, Mars’ın atmosferindeki gazlar, aşırı soğuk gibi nedenlerle yaşama izin vermediğini dile getiriyor.

Brezilya’daki yarışmada birincilik

Hazırladığı ‘Mars’ı yaşanabilir kılmak’ adını verdiği çalışmayla Brezilya’da 23-27 Ekim’de düzenlenen 32. uluslararası Mostratec proje yarışmasında matematik, fizik ve gökbilimleri dalında birincilik elde eden Çelik, projenin çok düşük maliyetle Mars’ı yaşanabilir hale getirmeyi önerdiğini vurgulayarak, insan göndermeye gerek duymaması, bütün işi bakteri ve su yosunlarının yapacak olmasıyla jürinin dikkatini çektiğini söyledi.

Kaynak: AA