Tarihe Bakış Açınızı Değiştirecek İlginç Bilgiler — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

İçerik, Tarih Kategorisi için tarafından 17 Temmuz 2018 tarihinde yayınlandı.

Tarihe Bakış Açınızı Değiştirecek İlginç Bilgiler

Dünya varolduğundan bu yana nice sayısız insanlar, devletler tarih sahnesine çıkmışlar. Ve kendilerine biçilen süre boyunca sahne de kalmışlar. Zamanı gelince de tarih sahnesinden silinmişlerdir. Tarih milletlerin tarlasıdır. Tarih bilinci ise insanın kişiliğini oluşturan önemli unsurlardan biridir. Gelin şimdi tarihin tozlu sayfalarına ufak bir gezintiye çıkalım.

1-) İlk piramitler inşa edildiğinde mamutlar hala hayattaydı.

Dev mamutlar MÖ. 4500 yılı civarında yok olmuşlardır. Giza piramitlerinin ise MÖ. 2600 yılında inşa edildiği bilinmektedir. Fakat mamutların tüm popülasyonları MÖ 4500 yılında yok olmamıştır! Dünya üzerinde, Arktik Denizi’nde bulunan Wrangel Adası’nda hapsolmuş halde mamutlar, MÖ 1650 yılına kadar hayatta kalmışlardır. Fakat bu mamutlar evrimsel süreç içerisinde gördüğümüz gibi atalarına nazaran oldukça küçüklerdi.

2-) Star Wars ilk çıktığında Fransızlar hala giyotinle idam yapıyordu.

3-) Tarihteki en uzun savaş Hollanda ve Scilly Adaları arasında olan savaştır.

Bu savaş 335 yıl sürmüştür. Bilinen bir diğer adı ise Üç Yüz Otuz Beş Yıl Savaşı’dır. Savaş süresince hiçbir can kaybı olmamıştır. 1987 yılında imzalanan antlaşma ile savaş sona ermiştir. Tarihteki en kısa savaş ise 1896 yılında Birleşik Krallık ile Zanzibar arasında meydana gelmiştir. Bu savaş ise sadece 38 dakika sürmüştür.

4-) Roma İmparatoru Caligula çok sevdiği atını senatör olarak ilan etmiştir. Ve atı için bir saray yaptırmıştır.

5-) Tarihdeki en kanlı on savaşın yedisi Çin’de olmuştur. Taiping Ayaklanması’ndaki ölü sayısı, I. Dünya Savaşı’ndakinden yaklaşık iki kat daha fazlaydı.

19. Yüzyılda Çin’i sarsan bu ayaklanma siyasi ve dinsel nitelikli olarak ortaya çıkmıştır. Ayaklanma sonucunda ise 25 milyon insan ölmüştür.

6-) Piri Reis’in gizemli dünya haritası

Piri Reis’in dünya haritası Antartika kıtasının tamamen buzla kaplanmadığı zamanki halini göstermektedir. Tuhaf olanı ise 1513 yılında yapılan haritada bu bilginin nasıl elde edildiğidir. Çünkü bazı teoriler kıtanın MÖ 4000 yılından önce tropikal iklime sahip olduğunu ileri sürmektedir.

7-) Kutalmışoğlu Süleyman Şah

Süleyman Şah adını ülkemizde türbe operasyonu ile duyurmuştur. Kutalmışoğlu Süleyman Şah ve diğer bir değişle 1. Süleyman Şah Anadolu Selçuklu Devleti’nin kurucusudur. KendisiErtuğrul Gazi’nin babası olarak tanınır.Bu bilgi doğru değildir çünkü Süleyman Şah ve Ertuğrul Gazi kronolojik olarak birbiriyle ilişkilendirilemez.Bu yanlış bilginin ve tarihi karışıklığın sebebi popüler tarih yazıcılığından kaynaklanmaktadır. Ve Süleyman Şah 1075- 1086 yılları arasında devlete hükmetmiştir. 1086 yılında yapılan Ayn Seylem Savaşı’nda at üzerinden düşerek vefat ettiği rivayet edilir.

8 -) Mimar Sinan ve Mihrimah Sultan Aşkı

Bu iddia, tarihte pek mümkün olmayan fakat üzerine romanlar bile yazılan bir konudur. Tarihçilerin çoğu, bunun gerçek bir hadise olmadığı konusunda birliktir. Bırakın padişahın kızına aşık olmayı, Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan’ı ulu orta bir yerde görebilmesi bile olası değildir. Mimar Sinan’ın aşkından dolayı Mihrimah Sultan Camiini bu kadar güzel yaptığı da doğru değildir. Zira Mimar Sinan’ın bütün eserleri aynı başarı seviyesindedir.

9-) Fransa’nın ünlü ulusal kahramanı Napolyon Bonaparte, aslında İtalyan kökenli bir aileden gelmekteydi.

Hatta kendisinin bizzat İtalyan olduğuna ve çocukluğunda Fransızlardan nefret ettiğine dair de çeşitli iddialar vardır. Çünkü Napolyon, Korsika doğumluduydu ve ünlü komutan doğduğu yıllarda bu ada, İtalyan’ların elinden Fransızlara yeni geçmişti.

10-) Papa IX. Gregory, kedilerin şeytana ibadet eden yaratıklar olduğu ve Avrupa’daki bütün kedilerin yok edilmesi gerektiğini söyledi.

Ve bunun sonucunda kedilerin öldürülmesiyle sıçanların sayısı oldukça arttı ve veba salgını Avrupa’da hızla yayılmaya başladı.

11-) Yapımına 1173 yılında başlatılan Pisa Kulesi’nin temeli dengesiz atıldığı için çalışmalar kısa süre sonra durduruldu.

İnşaatın tekrar başlaması için aradan 100 yıl geçmesi gerekti. Ancak kulenin temelindeki sorun giderilemedi ve Pisa Kulesi’nin tarihi boyunca hiçbir zaman düz olmadı.

12-) Aztek İmparatorluğu kurulduğunda Oxford Üniversitesi 300 yaşındaydı.

13-) Tekerlekli bavullar icat edilmeden önce insanlık Ay’a çıktı.

14-) Rönesans devrinin tanınmış isimlerinden Leonardo Da Vinci ve Michaelangelo Osmanlı padişahı II. Bayezid’e mektuplar yazmışlardır.

Leonardo Da Vinci’nin İstanbul Boğazı için tasarladığı bir köprü projesi olduğu bilinmektedir. Daha çok mimari projeler ve sanat eserleri hakkında olan bu mektuplar Topkapı Sarayı Müzesi’nde muhafaza edilmektedir.