Tarihin En Kanlı Savaşı: II. Dünya Savaşı' nın Az Bilinen Arka Planı — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Tarih Kategorisi için tarafından 5 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Tarihin En Kanlı Savaşı: II. Dünya Savaşı’ nın Az Bilinen Arka Planı

Dünya Savaşı bitmiş. Savaşın galipleri, mağlupları ile ağır antlaşmalar imzalamışlardı. Artık savaş olmayacaktı. Cemiyet-i Akvam (Milletler Cemiyeti- 1920) kurulmuştu. Dünya belki de en mesut, savaşsız 19 yılını geçirmişti. Lakin saadet devri uzun sürmedi. Mağluplar bu sefer yenmeye kararlıydılar, intikamlarını alabilmek, askeri, ekonomik kısıtlamalardan kurtulmak için çok daha kanlı bir savaşın fitilini ateşlemişlerdi bile…

1-) Savaşta 100 milyona yakın asker cephelerde karşı karşıya gelmiştir. Savaşın sonuna kadar olan 6 yıllık sürede ise 73 milyona yakın asker ölmüştür. En büyük kayıp ise siviller tarafından verilmiştir. I. Dünya Savaşı’nda ölen 9.5 milyon insanın %95’i asker,  %5’i sivildi. II. Dünya Savaşı’nda ölen 65 milyon insanın ise %33’ü asker, %67’si sivildi.

2-) Savaş sırasında 650.000’den fazla cip üretilmiştir. Amerikan fabrikaları 300.000 askeri uçak, 89.000 tank, 3 milyon makineli tüfek ve 7 milyon piyade tüfeği imal etmiştir.

3-) Tarihin en kanlı kuşatmalarından biri olan Leningard Kuşatmasında 1 milyona yakın Sovyet vatandaşı hayatını kaybetmişti. Öyle ki kuşatma esnasında açlık tarafından sınanan pek çok insan bu sınavı geçememiş ve birçoğu cinayet işleyerek bazılar da ölen insanların cesetlerini yiyerek açlıklarını bastırmış.

4-) Mihver grubundaki Japonlar Pearl Harbor saldırısında, 12 adet Amerikan savaş gemisini ciddi şekilde hasara uğratmış veya batırmış, 188 savaş uçağını imha etmiş, 1.178 kişi yaralanmasına ve 2,403 Amerikan askeri ile 68 sivilin ölümüne neden olmuştur. Bu saldırı Amerika’yı donanma açısından bir yıl geriye götürmüştür.

5-) Savaş sadece cephede devam etmiyordu. Amerika’nın planladığı gizli psikolojik savaş operasyonlarından birisi de, Japonların kutsal saydığı Fuji Dağı’nı kırmızıya boyayarak Japonların moraline damga vurmaktı.

  • Fakat operasyon için gerekli uçak sayısı ve boya miktarı düşünülünce iptal edildi.

6-) Savaş boyunca Yahudilere uygulanan Holokost( Yahudi Soykırımı ) sonucu 6 milyon Yahudi ölmüştür. O dönem Avrupa sınrıları içinde yaşayan toplam Yahudi nüfusun yaklaşık 10 milyon olduğunu düşünürsek bu oldukça büyük bir rakamdır.

7-) Adolf Hitler’in yeğeni William Hitler savaş sırasında Amerikan Deniz Kuvetleri’nde Hitler’e karşı görev almıştır. William savaştan sonra muhtemelen gelecek olan tepkilerden dolayı adını Patrick Stuard olarak değiştirmiştir.

8 -) Japonya’nın Nagazaki şehrine Ağustos 1945’te ABD Hava Kuvvetleri’nin şehre attığı ‘Şişman adam’ lakaplı atom bombası en az 70 bin kişinin ölümüne ve Japonya’nın teslim olmasına neden olmuştu. İşin tuhaf olan tarafı ise Amerikan Hava Kuvvetlerinin hedefi aslında Kokura kentiydi. 178 bin nüfuslu şehir, ABD ordusunun komutanları tarafından Japonya’nın en büyük silah depolarından birisi’ olarak tanımlanıyordu. Fakat havanın sisli olması dolayısıyla hedef sonradan değiştirilmiştir.

Bugüne kadar sis bulutuyla ilgili 3 teori üzerinde duruluyor.

  • Rüzgarın terse dönmesi ve toz bulutlarının kalkması
  • ABD’nin komşu şehir Yawata bombardımanı
  • Kokura elektrik santralindeki mühendislerin şehri maskelemek için bilinçli olarak duman püskürtmesi

9-) Savaşın mağdurları sadece siviller ve askerler değildi. Savaşta Leningrad’a düşen ilk Alman bombası, hayvanat bahçesindeki bir fili öldürmüştür.

10-) Soyvet Rusya Lideri Josef Stalin, II. Dünya Savaşı sırasında 130 bin askerini geri çekildikleri ya da savaşmadıkları gerekçesiyle öldürtmüştür.Hatta Doğu cephesinde  Almanlara esir düşen oğlu Yakov Cugaşvili Naziler pazarlık aracı olarak kullanmak isterler fakat Stalin ” Bir onbaşı ancak bir onbaşı ile takas edilir. ” der ve taviz vermez.

11-) ”Havuç yerseniz gözleriniz iyi görür” söyleminin kökeni II. Dünya Savaşı’na dayanır. Alman Hava kuvvetleri genelde gece saldırıları yaparak İngiltere’ nin kendini savunmasını bir hayli zorlaştırıyordu. İngilizler bu dönemde bir radar sistemi geliştirirler ve bu teknolojiyi Nazilerden gizli tutmak isterler. Bu nedenle gazeteler vasıtasıyla propaganda yaparak havuç yemenin pilotların daha iyi görmesini sağladığını ve göz sağlığına iyi geldiğini halka aşılamaya çalışmıştır İngiliz Hükümeti…

12-) Almanya’ nın Yunanistan’ ı işgali ile beraber Doğu Akdeniz’i savaş bölgesi ilan etmesiyle sınırlarımız tehlikeye girmiş ve savaşın kendi sınırlarımıza sıçramasından endişe edilerek, Edirne ve Uzunköprü’deki demir yolu köprüleri 6 Nisan 1941’de havaya uçurulmuştur.

  • Ayasofya Cami minaresinde konuşlanmış hava savunma maksatlı MG 08 makineli tüfek birliği (Eylül 1941).

Editör Notu:Dünya bir tane! Irkı, dini, dili ne olursa olsun bu dünya hepimizin. Tüm savaşlar iç savaştır, çünkü tüm insanlar kardeştir. Kardeşlik içinde yaşayacağımız nice güzel yıllara…