Tarsus'taki Gizemli Kazıda İlk İncillerden Biri Aranıyor İddiası — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Tarih, Türkiye Kategorisi için tarafından 2 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı.

Tarsus’taki Gizemli Kazıda İlk İncillerden Biri Aranıyor İddiası

Mersin’in Tarsus ilçesinde yapılan kazı yaklaşık 1 yıldır sürüyor. 82 Evler Mahallesi’ndeki bir gecekonduda yapılan kazıyı Özel Harekât Polisleri koruyor. Ankara’da oluşturulan 20 kişilik özel bir ekip tarafından, özel harekât polislerinin önlemleriyle 13 Kasım 2016‘da başlatılan kazı, gizlilik içerisinde devam ediyor. Polis barikatları ve brandalarla çevrili kazı alanında kimsenin giriş-çıkışına izin vermiyor.

CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı, bölgedeki kazıda Aziz Paul İncili ile Dakyanus hazinesinin arandığını iddia etti. CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, bölgenin sır perdesini koruduğunu belirtti. Kazıyla ilgili önemli iddiada bulunan Atıcı, şunları söyledi:
“Mersin’in Tarsus İlçesi’ndeki esrarengiz kazı devam ediyor. Buradaki sır perdesi aralanmış değil. Bir yıldır yaptığım çalışmalar neticesinde, topladığım bilgilere göre burada iki ayrı hazine aranmaktadır. Bunlardan bir tanesi Aziz St. Paul’ün İncili, diğeri de Dakyanus’un hazinesidir. Eğer ikisinden birisi ya da ikisi de bulunduysa bu Türkiye için çok ama çok büyük bir hazinedir. St. Paul’ün İncil’inin burada olduğu ve bu işin de uzunca bir süredir Vatikan tarafından bilindiği ve bu İncil’in bulunmak üzere burada kazı yapılmasını uzaktan teşvik ettiği, desteklediği ise iddialar arasındadır. Elbette bu uluslararası bir ilişki ağı gerektirir. Bu nedenle de son derece önemli bir iddiadır.”

Peki bu tarihi eserlerin Tarsus’da ne işi var?

Milletvekili Atıcı, iddiasını şöyle güçlendiriyor: “Peki, bu iddia akla ve mantığa uygun mudur? Evet, son derece uygundur. Çünkü St. Paul, Hazreti İsa’nın en yakın havarilerinden bir tanesidir ve Tarsus’a yerleşmiştir. Yine Roma İmparatoru Dakyanus’un da burada yaşadığı ve hazinesinin de burada gömülü olduğu bilinmektedir. Tırnak içinde resmi kazı çalışmalarından önce burada kaçak kazılarda da pek çok eşyanın bulunduğu ve kaçırıldığı yönünde iddialar arasındadır. Bütün bu iddiaları da hükümet yetkililerinin yanıtlaması gerekir. Ama aylardır  burada gizli kazı yapan bir hükümet, bu saatten sonra kalkıp ‘ben bir şey bulamadım’ derse ne kadar inandırıcı olur, onu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum” diye konuştu.