Tesla'da Durumlar Hiç İyi Değil: "İflas Gelebilir" — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

İş Dünyası, Teknoloji Kategorisi için tarafından 30 Mart 2018 tarihinde yayınlandı.

Tesla’da Durumlar Hiç İyi Değil: “İflas Gelebilir”

Tüm Dünya’da gündemden düşmeyen, Türkiye’ye gelişiyle de kendi yerel gündemimize de oturan Elon Musk’un CEO koltuğunda oturduğu Tesla zor günler geçiriyor.

En son, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in elektrikli otomobil üretim şirketi Tesla’nın kredi notunu düşürmesiyle şirketin hisseleri hızlı bir şekilde değer kaybına uğradı.

Gidişatın farkında olan Elon Musk, yılın ilk çeyreğinde işleri yoluna koyma sözü verse de, kamuoyu başaramadığında hemfikir.

Toplumun tabanı için üretilen ‘Model 3’ aracının seri üretim hedefi olan 20 bin yerine 360 adet üretilebilmesi ve şirketin 2.2 milyar dolar zarara uğraması yatırımcıları düşündürüyor.

Tesla Model 3 konsept tasarım.

Musk, ‘en kısa zamanda’ işleri yoluna koyup marta kadar Model 3 üretimini haftada 3-5 bin adede çıkarma sözü verse de hiç kimse buna inanmadı. Uzmanlar daha geçen yılsonu, durumu düzeltmenin teknik açıdan mümkün olmadığını belirtmiş ve Model 3 üretimin başarısızlığa uğradığı kabul edilmişti.

Tesla’nın hissedarları Musk’ı sabit maaştan yoksun bırakarak, 2.6 milyar dolarlık hisse ikramiyesine onay verdi, ancak ikramiyenin verilmesi Tesla’nın şu anda 53 milyar dolar olan piyasa değerinin gelecek 10 yılda 650 milyar dolara ulaşması şartına bağlandı. Buna göre şirketin mali değeri 100 milyar doları aştığında ilk hisse payını alacak olan Musk’a her tranş için 50 milyar dolarlık değer artışı şartı koşuldu. Böylelikle Musk’ın kazancı, doğrudan Tesla’nın başarılarına bağlanmış oldu.

Geçtiğimiz nisanda Tesla’nın piyasa değeri 50 milyar doları aştığında analistler, şirketin değerinin fazla şişirildiği, gerçek değerininse birkaç milyar dolar olduğu konusunda uyarmıştı. Vilas Capital Management yatırım fonu analisti John C. Thompson, “Şirketler kar etmeli, bu şirketteyse kardan eser bile yok. Bundan daha anlamsız bir şey görmedim” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: 1