Okudukça Atlantik'in Soğuk Sularına Gömüleceğiniz Titanik Hakkındaki İnanılmaz Gerçekler — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Tarih Kategorisi için tarafından 4 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Okudukça Atlantik’in Soğuk Sularına Gömüleceğiniz Titanik Hakkındaki İnanılmaz Gerçekler

Titanik 20.yüzyılın başlarında insan gücünün zirvesini temsil ediyordu. İnsanoğlu doğaya meydan okuyordu. Öyle ki ismi bile boşa konulmamıştı. Titanik ismini Yunan Mitolojisinde çağlar boyu dünyayı elinde tutan tanrı Titan’dan almıştır. Fakat gelin görün ki her ayrıntısına kadar ince ince düşünülmüş bu devasa gemi daha ilk seferinde doğaya yenilecekti.

1-) Sözde “Tanrıların bile batıramayacağı gemi !” Titanik o zamana kadar inşa edilen en büyük gemiydi. Adeta yüzen bir ada olan gemide, yok yoktu… Türk hamamı, yüzme havuzu, spor salonu, kütüphane, tenis kortu ve hatta Paris caddelerindeki kafelerin birebir benzeri gemi için özel yapılmıştı.

2-) Geminin sadece içi değil dışı da bir o kadar heybetliydi! Geminin simetrik gözükmesi için 4. baca mühendisler tarafından sonradan eklenmiş ve tamamen sahteydi. Hiçbir işlevi yoktu.

3-) Gemi Avrupa’dan Amerika’ya seyahat eden zenginleri taşıyordu. Öyle ki Titanik’teki en pahalı birinci sınıf süitlerin fiyatı £ 870 idi (bugünün parasıyla  £ 75.156). Ayrıca sonradan yapılan araştırmalara göre Titanik’in yolcuları tarafından taşınan nakit, tahvil ve mücevher fiyatlarının tahmini değeri 6,000,000 ABD Dolardı.

4-) Titanik’i batıran buzdağı M.Ö.1000 civarında oluşmaya başlamıştır .Grönland’dan itibaren sekiz bin kilometre yol alarak 15 Nisan 1912 gecesi Titanik’le Atlantik’te çarpıştı .

  • Kazadan bir gün sonra çekilen bir fotoğrafta buzdağı’nın üzerinde çizikler görülüyor .

5-) Tabi bütün suçu buzdağına yıkmamak gerek. Titanik’in gövdesi üzerinde yapılan son incelemeler, geminin motorlarının kömür depolama bölümünde çıkan dev yangın nedeniyle durmuş olabileceğini ortaya koydu. Kömür depolama bölgesinde çıkmış olabileceği düşünülen gizli bir yangının için için üç hafta boyunca yanmış olabileceği ifade ediliyor. Titanik yola çıktıktan sonra kazan dairesinin hemen yanındaki kömür deposunda bir yangın çıkmış, 12 kişilik bir ekip yangını güçlükle söndürebilmişti . Titanik’i imal eden şirketin başkanı Joseph Bruce Ismay’ın da yolculara yangın konusunda hiçbir şey söylenmemesi konusunda mürettebatı uyardığı ifade ediliyor .

6-) Geminin batmayacağına o kadar inanılmıştı ki yeteri kadar cankurtaran botu yoktu. Gemi , 64 adet cankurtaran botu alabilecek kadar büyüktü. Ancak geminin batmayacak bir gemi olduğu düşünüldüğü için yapımcı şirket sadece 20 filikalık yer ayırmıştı. Ayrıca her bir filika 50-60 kişi kapasitesindeydi . Ancak geminin boşaltılması sırasında her filikaya 20 kişi yerleştirildi.

7-) Ayrımcılık burada da baş göstermişti. Filikalara öncelikli olarak 1.sınıf yolcular yerleştirilmişti. Bundan dolayı geminin toplam yolcu sayısının yüzde 53’ü yerine yüzde 31’i kurtulabildi. Ölenlerin büyük çoğunluğu iş bulmak için giden fakir göçmenlerdi. 1500’ün üzerinde hayatını kaybeden olmasına rağmen sadece 333 kişinin cesedine ulaşılmıştır.

8- ) Titanik mürettebatının dürbünü yoktu. Bir dolap içerisindeydi ve dolabın anahtarları kaybolmuştu. Bu buzdağını farketmelerine yardımcı olabilirdi. Eğer dürbünleri olsaydı 30 saniye içinde geminin yönünü değiştirebilirlerdi.

9-) Titanik buz dağına çarptıktan sonra hemen batmamıştı aslında. Geminin ilk önce çarpma sonucu yarılan kısmından su dolmaya başladı. Yavaş yavaş tüm gemi sulara gömüldü. Bu süreç tamı tamına 2 saat 40 dakika sürmüştü. Bunun en büyük sebebi de 30’un üzerinde gemi mühendisi insanların kaçması için gemiyi son dakika’ya kadar çalışır halde tutmuşlardır.

10-) Bu devasa geminin enkazını bulmak tam 73 yıl sürmüştür.

11-) Geminin görgü tanıkları geminin büyük bir gürültüyle ikiye ayrıldığını söylemişlerdir. Perçin çivileri üzerinde yapılan araştırmada bu demirlerin sağlam olmadığı ortaya çıkmıştır. Demirler üzerinde yapılan araştırma ise geminin neden ikiye kırıldığını açıklar nitelikte idi. Bu demirlerin esneme özelliği yoktu… Ve demirlerin bu esneme özelliğine sahip olmaması işimizi zorlaştırmaktadır. Çünkü gemi enkazı çok büyük bir alan içerisine dağılmış halde Atlantik Okyanusu’nun derinliklerinde derin uykusundadır ve ne yazık ki günümüzde sahip olduğumuz teknoloji Titanik’i olduğu gibi su üstüne çıkarabilecek yeterliliğe sahip değil. Çapasına kadar gömülmüş olan geminin sadece baş kısmı 44 ton ve gemi su aldığı için bu ağırlık çok daha fazla.

12- ) Üzücü olan taraf ise bu muhteşem eser 20 yıl içinde tamamen yok olacak. Titanik 105 yıldır sular altında ve paslanıyor. ” Halomonas Titanicae ” isminde yeni bulunan bir bakteri ise bu pasları yiyerek hayatta kalıyor. 20 yıl içinde ufacık bakteriler devasa gemi enkazını yiyip bitirecekler!

NOT: Eğer binecek cesaretiniz varsa Titanik’in birebir kopyası nam-ı diğer Titanik II 2018 yılında suya indirilecek ve geminin güzergahlarını takip edecek. Ne diyelim Allah sonunu benzetmesin 😕

Kaynak : http://www.factslides.com/s-Titanic