Tüm Türkiye Tek Yürek: Saatleri Alacak Mıyız? (Karar Yayınlandı) — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Türkiye Kategorisi için tarafından 30 Ekim 2017 tarihinde yayınlandı.

Tüm Türkiye Tek Yürek: Saatleri Alacak Mıyız? (Karar Yayınlandı)

Fazla kafamızda soru işareti yokmuş gibi, nur topu gibi bir karışıklığımız daha oldu geçtiğimiz yıl. Yaz saati uygulamasına aynen devam ettiğimiz 2016 senesinin kışında, daha hava bile aydınlanmadan yollara düşen çalışanlar ve öğrencileri sık sık görür olmuştuk. Görünen o ki bu sene de yine aynı manzara ile karşılaşacağız.

Geçtiğimiz günlerde Danıştay, yaz saati uygulamasının kalıcı olarak devam etmemesi konusunda kararını vermişti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise yaz saati uygulamasının devam edeceğini açıklamıştı.

Bakanlar Kurulu, gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yaz saati uygulanması hakkında yeni bir Karar aldı.

Bugün yürürlüğe giren 2017/10921 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına göre;

  • 2017 yılında saatler geri alınmayacak.
  • 2018 yılında (28 Ekim 2018 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren)  bütün yurtta saatler bir saat geri alınacak.

Geçen Yıl Tasarruf Sağlandı Mı?

İTÜ heyeti hazırladığı raporda, yaz saati uygulamasının etkilediği saatlerdeki elektrik tüketimini bir yıl önceki tüketim oranıyla gün gün karşılaştırdı. Çıkan sonuçlara göre, bir yılda elde edilen toplam tasarruf 1 milyon 300 bin megawatt saati aştı. Yani, tek zamanlı tarifelerde 540 milyon TL, üç zamanlı tarifeler için 801 milyon TL tasarruf sağlandı.

İlginizi Çekebilir