Türk Televizyonlarında Fırtınalar Estirmiş 10 Kadın Karakter — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

İçerik, Televizyon Kategorisi için tarafından 26 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Türk Televizyonlarında Fırtınalar Estirmiş 10 Kadın Karakter

Ülkecek dizilere olan sevgimiz zirvedeyken, ekranlardan gelip geçen 10 efsane kadın var ki diğerlerinden bir adım öne çıkıyorlar. Kah onlarla güldük, kah onlarla üzüldük. Hatta arada ölenler var ki, onlar ölünce biz de öldük.

1-) Bihter Yöreoğlu Ziyagil 😢

Biricik yengemiz Bihter, babasının ölümüyle arası zaten limoni olan annesiyle amansız bir savaşa girmiştir. Hayat dolu, gencecik yengemiz aradığı şefkati Adnan Ziyagil’in kollarında bulmuştur. Fakat bir süre sonra kalbini şerefsiz Behlül’e kaptırınca olayların önünü alamamıştır. Annesi bir taraftan, Behlül bir taraftan, Adnan bir taraftan derken Nihal’in bayılmaları da buna eklenince hayattan soğumuştur. Aşkı uğruna herşeyi bırakıp gidebilecekken Behlül’ün onu bırakmasıyla seçimlerin en büyüğünü yapıp, onu vicdanıyla başbaşa bırakmıştır. Dizi boyunca ve sonraki yıllar karakterin giydiği, söylediği herşey olay olduğu gibi her yıl 24 Haziran’da kendisini hayırla anmaktayız. 😢

2-) Pembe Erdağı

Kendisi listemizin ikinci sırasındaki isimdir. Türk televizyonlarının en renkli karakterlerden olan Pembe, katı görünen kalbinin altında altın gibi bir kalbe sahip anneydi. Tek isteği kızını zengin kocayla evlendirerek, çocuklarının ve kendisinin rahatını sağlamaktı. 😀

3-) Afet Güçverir

Kabul edelim hepimiz onun öğrencisi olmayı çok istedik. Adından da anlaşılacağı üzere, eğitim hayatı boyunca öğrencilerine güç vermeye, onları hayata hazırlamaya, onların her sorunları ile ilgilenmeye adanmış bir ömür. Öğrencileri ile gülen, onlar ile ağlayan, bu uğurda babasını bile tanımayan güçlü, kararlı, karakterli bir öğretmen. Böyle öğretmenleri nesli tükenmeden koruma altına almak gerek! 😊

4-) Hürrem Sultan

Hafif (ya da biraz) şeytan tüyüne sahip efsane karakter. Bulunduğu konuma gelebilmek çok şey yaptı fakat sonra anlaldık ki herşeyi evlatları için yapıyormuş. Her geçen gün Kanuni’yi de, bizi de kendine hayran bıraktı. Ölümü ise bir devrin çöküşü oldu 😥 Zamanında her yer Hürrem yüzüğü ve saçı ile doluydu. 😀

5-) Firdevs Yöreoğlu

Hükümet gibi kadın derler ya… O kelimelerin vücut bulmuş halidir kendileri. Melih Bey takımının kaptanlığını yürütmüşlüğü vardır. Kızları ile arası pek iyi olmasa da Pembe misali, onların zengin kişilerle evlenmesini istemiştir. Her ne kadar Bihter annesine son dakika golü çakmış olsa da Bihterin zor zamanlarında yanında Firdevs hanımcığımız olacaktır. Günümüz de kadın zekasından korkulması gerektiğinin en önemli örneğidir.

6-) Ferhunde Tekin

Kendisi ailenin ortasına pimi çekilmiş bomba misali yerleşmiştir. Tabir-i caizse böyle gelim düşman başına. Kocasının arkasından iş mi çevirmedi, baba ile oğulun arasını mı açmadı, kayın validesini araba ile mi ezmedi?

7-) Eyşan Tezcan Atay

Kendisi pek iyi hatırlanmadığı gibi dillere pelesenk olmuş bir isimdir kendileri. Şeytan-insan karışımı olduğu kesin olan tek şeydir. Daha kötü şeyler de yazılabilir de Ömer’e saygımızdan yazmayalım.

8 -) Ela Altındağ

Her yaz belli aralıklarla bize konuk olan efsane dizinin efsane karakteri. Levent’in Eda’yı düğün günü terk ettiği sahneyle hepimizi üzmüştü. Levent’in düğün günü bunu yapma sebebi ise Ela’ın yalan söylediğini öğrenmesiydi. Çocuk sahibi olmak isteyen sevgilisinden kısır olduğunu saklayan Ela, bu beyaz yalanının bedelini maalesef ki düğün günü terk edilerek ödemişti.

9-) Aliye

Aliye’nin derdi adeta bizim derdimiz oldu. Büyük haksızlıklar edildi kendisine; fakat bir insan bunca olaya karşılık hiç mi delirmez? Hiç mi sesini yükseltip yakıp yıkmaz? Bu ne sabırdı! Ah be Aliye keşke biraz masaya yumruğunu vurup, öfkeni gösterseydin!

10-) Hanım

Sultanımız Türkan Şoray’ın enfes oyunculuğu ile hayat bulan karakter. İşte de aşkta da ikinci baharını yaşayan, zorluklara direnen unutulmaz kadın karakterlerden biri.

Bonus: Hayriye Tekin 😂

“Aman ağzımızın tadı bozulmasın Ali Rıza Bey” repliğinden tam 5 sezonluk dizi çıktı.

 

İlginizi Çekebilir