Türkiye’de Nüfusun Yüzde 60’ı, Günde 3 Saat Sosyal Medyada Vakit Geçiriyor — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Sosyal Medya, Türkiye Kategorisi için tarafından 25 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı.

Türkiye’de Nüfusun Yüzde 60’ı, Günde 3 Saat Sosyal Medyada Vakit Geçiriyor

Dijital pazarlama ajansı We are Social, 2017 verilerinden yararlanarak baktığımızda, Türkiye’deki cihaz kullanıcılarının %95’i cep telefonu sahibi ve %75’i akıllı telefon kullanıyor. Dizüstü ve masaüstü bilgisayar kullanımı %51 oranındayken, TV’nin %98 ile hayatımızda hala önemli bir yeri var.

Türkiye’deki mobil kullanıcı sayısı 71 milyonken, sosyal medyaya mobilden bağlanan kullanıcı sayısı ise 42 milyon.

Kullanıcılar gün içerisinde ortalama 7 saatini bilgisayar karşısında, 3 saatini telefon üzerinden internete bağlanarak ve 3 saatini sosyal medya platformlarında geçiriyor. TV karşısında geçirilen vakit ise ortalama 2 saat.

Türkiye’de interneti aktif olarak kullanan kitlenin tamamı en az bir sosyal medya platformunun kullanıcısı ve üyesi durumda.

Türkiye’nin web trafiğine göre; bilgisayar üzerinden ziyaretlerin %29 oranında gerileyerek %36’ya düştüğünü, mobil trafiğin ise %33 oranında artarak %61’e çıktığını görüyoruz.

En çok kullanılan sosyal ağlar

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya kanalı Youtube ve onu az bir farkla Facebook takip ediyor. Diğer popüler sosyal medya kanalları ise Instagram ve Twitter.