Uzay Boşluğundaki İlk Ülke Olacak Asgardia’nın Anayasası Hazırlandı — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Bilim, Değişik Kategorisi için tarafından 25 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Uzay Boşluğundaki İlk Ülke Olacak Asgardia’nın Anayasası Hazırlandı

Daha önce Asgardia’yı duymamış iseniz başlık sizi şaşırtmış olabilir. Asgardia, bazı bilim insanları ve araştırmacılar tarafından uzayda kurulmak istenen ülkenin adı. Uzayda nerede veya nasıl ülke kuracaklar diye düşünüyorsanız, Dünya yörüngesine büyük bir uzay istasyonu fırlatıp orada ilk uzay ülkesini kurmayı düşünüyorlar malum bilim insanları.

Asgardia vatandaşlık başvurularında Türkler ilk sırada

Asgardia resmi sitesinden vatandaşlık başvuruları almaya başladı. Başvurular sırasında yine sürpriz yaşanmadı ve her yerde öncü olan milletimiz başvuru sayısında da zirveyi kaptı. Güncel rakamlara göre toplam 273 binin üzerinde başvuru yapıldı. Türkiye’den başvuru yapanların sayısı ise 40 binin üstünde. Türkiye’yi ise kıl payı farkla 39 bin başvuru ile Çin takip ediyor. Çin’in 1,4 milyar, bizim 80 milyon nüfusumuz olduğunu da hatırlatalım.

Asgardia’nın sözcüsü ise Türkiye’den gelen yoğun katılımla ilgili şu açıklamada bulundu: “Türkiye genç ve canlı bir nüfusa sahip ve Asgardia başlatıldığından bu yana, Türkiye’den insanlar uzay ulusuna derinden dahil olmuş durumda. Özgürlük ve eşitlik temelinde yeni bir uzay yaşına öncülük etmeyi başaran Asgardia için Türk halkının ulusumuzun gelişiminde öncü rol oynamaya devam etmesine ihtiyacımız var.

Asgardia Anayasası’nı hazırlama çalışmaları bitti

Paris’te Dr. Igor Ashurbeyli liderliğinde toplanan bilim insanları, ilk uzay ülkesi olmayı hedefleyen Asgardia’nın anayasasının hazırlandığını açıkladılar. Anayasada uzay turizmi, uzay madenciliği, göktaşı avcılığı ve uzay çöpü temizliği gibi hizmetler vereceği ileri sürülen maddeler göze çarpıyor. Ayrıca anayasada eşitlik ve özgürlük kavramları sıkça vurgulanmış ve önem verildiği aktarılmış. Uzayda kalıcı barışı sağlamak ve Dünya devletleri ile kalıcı işbirliği yapmak da anayasada yer alıyor.

Sıra anayasayı oylamakta

Asgardia Anayasası’na onay veren ilk 100 bin kişi otomatik olarak vatandaş olabilecek. Asgardia, vatandaşları için ücretsiz bir pasaport ve kimlik belgesi düzenlenecek. Oylamalar ulusal bayrak ve simgeler için de devam edecek.

Vatandaş olacak kişiler şimdilik kendi ülkelerinde kalacaklar. Fakat uzaya fırlatılacak insansız uzay istasyonu Asgardia-1 ile ücretsiz veri depolama alanı kazanacaklar.

Asgardia, resmi bir ülke olabilmek için Birleşmiş Milletlere başvuru yapacak. Ancak bu yetmiyor tabi ki, diğer ülkelerinde Asgardia’yı resmi olarak tanıması şart.

İncelemek için Asgardia resmi sitesi: https://asgardia.space/en/