Valilik 175 Bin, CHP 1 Milyon 600 Bin Diyor: Mitinge Kaç Kişi Katıldı? — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Gündem Kategorisi için tarafından 10 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Valilik 175 Bin, CHP 1 Milyon 600 Bin Diyor: Mitinge Kaç Kişi Katıldı?

İstanbul Valiliği, gece saat 01.22’de CHP’nin Maltepe’de düzenlediği Adalet Mitingi alanının yüz ölçümünden yola çıkılarak yapılan hesaplamalarda, mitinge katılan kişi sayısının 175 bin olduğu sonucuna varıldığını söyledi.

Metrekare hesabına göre mitingde kaç kişi bulunabilir?

Adalet Mitingi’nde kalabalığı gösteren fotoğraflarda ve havadan kaydedilmiş videolara göre alanın iki parçaya ayrıldığı görülüyor. Metrekare başına bir kişi düştüğü varsayıldığında hemen hemen 100 bin kişi olabileceği söylenebilir ki, mitingdeki duruma göre metrekare başına bir kişi düşmesi gibi bir olasılık görünmüyor.

Metrekare başına üç kişi olduğunu düşündüğümüzde mitingde hemen hemen 300 bin kişi olabilir. Çıtayı biraz daha artırarak metrekare başına 5 kişi düştüğünü düşünürsek, aşağı yukarı miting alanına 510 bin kişi sığabilir.

Metrekare başına beş kişinin düştüğünü düşünürsek, ortaya böyle bir görüntü çıkacaktır;

Miting alanında en az 100, en fazla 700 bin kişi olabilir

2014’te Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı için düzenlediği mitinge, 2 milyondan fazla kişinin katıldığı öne sürülmüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2015’te 1 Mayıs için yaptığı bir açıklamada, Maltepe Miting Alanı’nın 2 milyon kişiyi aldığını söylemişti.

Mapchecking‘e göre miting alanının bu kadar insanı alması için, miting alanının tümünü kullanması gerektiği ve metrekare başına üç kişi düşmesiyle olması gerekir. Maltepe Park Alanı’nın bütününe insanların toplanamayacağı için, iki milyon insan da miting alanında toplanamaz.

Kaynak: teyit.org