Van, Depremin Yaralarını 6 Yıllık Aşamada Tamamen Sildi — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Çevre, Türkiye Kategorisi için tarafından 23 Ekim 2017 tarihinde yayınlandı.

Van, Depremin Yaralarını 6 Yıllık Aşamada Tamamen Sildi

23 Ekim 2011 gününde gerçekleşen 7,2 şiddetindeki deprem ve sonrasındaki artçı sarsıntılar ile adeta bir enkaza dönen şehir, 6 yıllık aşamanın ardından depremin yaralarını tamamen sildi diyebiliriz.

Merkez üssü Tabanlı köyü olan, Van ve Erciş ilçesi ile birçok köyde yıkıma neden olan depremde, 644 kişi hayatını kaybetmiş ve 1.966 kişi de yaralanmıştı.

İlk etapta gönderilen 75 bin çadır vatandaşlara dağıtıldı, ardından 14 bin tırla kente gönderilen 29 bin 500 konteynerle 35 konteyner kent kuran AFAD ekipleri, 175 bin depremzedeyi konteyner kentte barındırdı.

Tüm Türkiye’de başlatılan seferberlik çalışmaları ile şehir ve derpremzedeler yeniden normal hayata dönüş yaptı. Tabi ki böyle büyük bir depremin kalpte bıraktığı acıyı silmek imkansız olsa da, maddi zararlar bir bir onarıldı.

Büyük felaketten bugüne kadar geçen sürede depreme dayanıklı konutların yapıldığı, modern yaşam alanlarının oluşturulduğu, sosyal tesislerin inşa edildiği Van, ekonomisi ve turizmi gelişen, okulları yenilenen, yolları genişletilen yaşanabilir bir şehir olmaya başladı.

 

Van Valisi Murat Zorluoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada:

“Bir yıl gibi kısa sürede Van’a konuttan altyapıya, yoldan içme suyuna kadar her alanda çok büyük yatırımlar yapıldı ve kent yeniden ayağa kalktı. Depremin etkileri çok büyük oranda minimize edildi. İçme suyu 40 kilometreden getirildi. Yine TOKİ tarafından çok sayıda konut, iş yeri ve ahır yapıldı. Bu sayı 30 binin üzerindedir.” dedi.

Kaynak: AA, AFAD