Yapay Zekalar Kendi Aralarında Özel Bir Dille Konuşunca Facebook Fişlerini Çekti — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Teknoloji Kategorisi için tarafından 1 Ağustos 2017 tarihinde yayınlandı.

Yapay Zekalar Kendi Aralarında Özel Bir Dille Konuşunca Facebook Fişlerini Çekti

Facebook, bir süredir yapay zeka çalışmalarına hız vermişti. Hatta Facebook Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg ile Tesla CEO’su Elon Musk, yapak zeka hakkında sosyal medyada tartışmıştı.

Yapay zeka çalışmaları iyi bir şekilde devam ederken ürkütücü denebilecek bir şey oldu. Yapay zekalardan Bob ve Alice kendi aralarında, İngilizce kalıplarda fakat anlaşılamayacak bir şekilde iletişim kurmaya başladılar.

İlk başta hata gibi görünen bu cümleler ile iki yapay zeka da gayet iyi bir şekilde iletişim kurmaya başladılar. Örneğin aralarında bu ve buna benzer bir çok yazışma gerçekleşti;

Bob: I can i i everything else

Alice: balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to

Bob: you i everything else

Alice: balls have a ball to me to me to me to me to me to me to me to me

Çoğu insan bu olayın, medya tarafından çok abarttığını düşünüyor. Fakat Facebook böyle düşünmüyor olacak ki, bu yapay zeka programını askıya aldı.

Chatbotların kendi aralarında konuşma çabası geçen Haziran ayında uzmanlar tarafından fark edilmişti.

İlk başlarda bakalım nereye gidecek diye ellenmeyen bu sevgili chatbotlar, kendi aralarında özel kodlarla ve tamamen anlaşılamayan bir dille iletişim kurmaya başlayınca duruma müdahale edildi.

Bu gelişmenin ardından Facebook uzmanları; bunları ve diğer chatbotları, sadece İngilizce konuşacak şekilde yeniden programlandı.