• Yardımcı Doçentlik Kalkıyor Yerine ‘Doktor Öğretim Görevlisi’ Geliyor

  Türkiye Kategorisi için tarafından 1 Şubat 2018 tarihinde yayınlandı.
  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın

  Adalet ve Kalkınma Partisi’nin öğretim üyeleri ile ilgili yasada yaptığı kanun değişiklik teklifi TBMM’ye sunuldu. Bu kanun değişiklik teklifine göre öğretim üyeleri, ‘profesör’, ‘doçent’ ve ‘doktor öğretim üyesi’nden oluşacak. Böylelikle ‘yardımcı doçentlik’ unvanı kalkacak.

  Doktora çalışmalarını başarı ile tamamlamış,  tıpta, diş hekimliğinde, eczacılıkta ve veteriner hekimlikte uzmanlık unvanını  veya Üniversitelerarası Kurulun önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulunca tespit  edilen belli sanat dallarının birinde yeterlik kazanmış olan, akademik unvana sahip kişiler ‘doktor öğretim üyesi’ olabilecek.

  Şu anda görev yapan ‘yardımcı doçent’ unvanına sahip öğretim üyeleri ise ‘doktor öğretim üyesi’ kadrolarına atanacak.

  Unvanları Yönetim Kurulu belirleyecek

  Kanun teklifine göre, Üniversitelerarası Kurul bünyesinde Yönetim Kurulu oluşturulacak. Üniversitelerarası Kurul, doçentlik yeterlik belgesi başvurularında yeterli yayın ve çalışmaya sahip olan adaylara ‘doçentlik’ unvanı verecek.
  Yükseköğretim kurumlarında açık bulunan ‘doktor öğretim üyesi’  kadroları, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca ilan edilecek.

  İlan edilen bu kadrolara yükseköğretim kurumlarında ilgili birimlerin  yönetim kurullarının görüşü alınarak rektör tarafından en çok dört yıl süre ile  atama yapılacak. Her atama süresi sonunda görev kendiliğinden sona erecek. Görev  süresi sona erenler yeniden atanabilecek.

  Doçentlik başvuruları Üniversitelerarası Kurulca belirlenen takvime  göre yılda 2 kez yapılacak.

  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

  Facebook Yorumları

  Site İçi Yorumlar