• Yaşlanmayı Durdurma Konusunda Son Yıllarda Önemli Çalışmalara İmza Atılıyor

  Bilim Kategorisi için tarafından 21 Temmuz 2018 tarihinde yayınlandı.
  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın

  Yaşlılık insan hayatının bir parçası, yaşlanmak mantıksal olarak yaşamak anlamına gelse de bilim insanları vücudumuzu genç tutmanın yollarını arıyorlar. Yaşlanmaya karşı yapılan çalışmalarda zamanla çok daha büyük adımlar atılıyor.

  İnsan vücudunu tanıdıkça bu yaşlanmayı durdurma çalışmalarında daha da ileriye gidiliyor. İşte karşınızda bu çalışmalardan bazıları.

  Yaşlı Hücrelerin Onarılması

  2016 yılının kasım ayında UCLA ve CalTech’teki araştırmacılar, hücrenin içinde bulunan mitokondrileri kullanarak DNA’yı iyi bir biçimde tedavi etmenin yolunu buldular. Mitokondrilerin içinde bulunan normal mtDNA (mitokondrial DNA)  ile birlikte mutant mtDNA oluşumu başladığında hücrelerin yaşlanıp öldüğü gözlendi. Araştırmacılar bir meyve sineğinde otofaj (sindirim) aktivitesini arttırarak mutant mtDNA sayısını düşürmeyi başardı. Benzer bir uygulamanın insanlar üzerinde işe yarayıp yaramayacağı merak konusu.

  Kırışık Hücrelere Virüs ile Tedavi

  Yaşlandıkça cildimizle birlikte hücrelerimiz de kırışıyor. Virginia Üniversitesinde yapılan bir araştırma yaşlanma sonucunda ortaya çıkan karaciğer yağlanması gibi problemlerin hücre çekirdeğindeki kırışıklardan dolayı olduğunu ortaya koydu. Çekirdek kırıştığında DNA düzgün çalışmıyor. Çekirdeği tekrar pürüzsüz hale getirmek için araştırmacılar virüs kullanma üzerinde çalışıyor. Bu sayede hücreler tekrar gençleşebilir ve yaşlılık engellenebilir.

  Bölünmenin Kimyasallarla Tetiklenmesi

  Exeter ve Brighton Üniversitesinin ortak çalışması resveratrol gibi kimyasalların yaşlı hücreleri aktifleştirerek tekrar bölünmeye zorlayabileceğini ortaya koydu.

  Ömrü Uzatmak İçin Gen Silmek

  2015’te 10 yıllık çalışmanın sonucu olarak Washington Üniversitesinde araştırmacılar yok edilince insan ömrünü uzatabilecek  yaklaşık 240 geni belirledi. Bu genler yok edilince insan ömrü yaklaşık %60 artabiliyor.

  Hisle
  Helal Aşk Haha Şaşkın Üzgün Kızgın

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

  Facebook Yorumları

  Site İçi Yorumlar