Yemen'den, Suudi Arabistan'ın Başkenti Riyad'a Balistik Füze Saldırısı — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dünya Kategorisi için tarafından 26 Mart 2018 tarihinde yayınlandı.

Yemen’den, Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’a Balistik Füze Saldırısı

Yemen’de meşru hükümet güçlerine karşı savaşan Husiler tarafından, dün gece (25 Mart) Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a balistik füze saldırısı gerçekleşti. Füze saldırısı Suudi Arabistan önderliğindeki askeri koalisyonun Yemen iç savaşına müdahalesinin üçüncü yıldönümünde gerçekleşmiş oldu.

Suudi Arabistan’lı askeri yetkililer, fırlatılan 7 balistik füzeden üçünün başkent Riyad’ı hedef aldığını belirtti. Fırlatılan balistik füzeler hava savunma sistemi ile imha edildi.

İmha edilen parçaların, Mısır uyruklu kişilerin oturduğu bir eve düşmesi sonucu 1 kişi yaşamını yitirdi, 2 kişi ise yaralandı.

Saldırı sonrasında, Dışişleri Bakanlığının sosyal medya hesabında, “Suudi Arabistan, evlatları tarafından korunacaktır. Allah’ın fazileti ve kahraman güçlerimiz sayesinde güvendeyiz.” mesajı paylaşıldı.

Şii Husiler, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a daha önce de balistik füze saldırısı düzenlemiş, El Yamama Kraliyet Sarayı da hedef alınmıştı.

Suudi Arabistan, saldırılarda kullanılan Burkan 2-H füzelerinin İran tarafından geliştirildiğini ve 2015’ten bu yana Yemen hükümetine karşı savaşan Husilere verildiğini öne sürüyor.