Yeni Bir Atom Altı Parçacık Keşfedildi — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Bilim Kategorisi için tarafından 6 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Yeni Bir Atom Altı Parçacık Keşfedildi

Bilim adamları, yeni bir atom altı parçacık keşfettiklerini duyurdu. Avrupa’da Büyük Hadron Çarpıştırıcısı‘nda görevli fizikçiler, belli bir süredir teoride var olduğu fakat, daha önce görülmeyen bir baryon türünün anlık keşfini açıkladılar.

Bilime yeni bir katkı daha

atom altı parçacık

Deneyde bulunan Oxfordlu fizikçi Guy Wilkinson, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’ndaki yüksek hızlı çarpışmaların, Xi cc isimli baryon parçacığını, yeterli bir süre kadar gözlemleyebildiklerini söyledi. Wilkinson, az bir süre de olsa, bu anın “kayda değer biçimde uzun bir süre” olduğunu belirtti.

Baryonda, iki ağır, bir hafif kuark bulunduğu, normalde baryonların bir ağır kuarka sahip olduğunu vurguladı.

Wilkinson, baryondaki iki ağır kuarkın, iki güneşli bir sistemde etkileşim halinde dans eder gibi hareket ettiği, hafif kuarkın dans eden çiftin etrafında hareket ettiğini söyledi.

“İnsanlar uzun bir süredir bunu bekliyordu.” cümlesini kuran Wilkinson, keşfin, fizikçilerin araştırması için yeni bir “Baryonlar Ailesini” gözler önüne serdiğini söyledi.

Ekip, yeni keşifle ilgili raporunu Physical Review Letters’a sundu.