Yeni Hava Karnesi Açıklandı: Türkiye'de Havası Temiz Sadece 6 Şehir Var — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Çevre Kategorisi için tarafından 6 Ocak 2018 tarihinde yayınlandı.

Yeni Hava Karnesi Açıklandı: Türkiye’de Havası Temiz Sadece 6 Şehir Var

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası, 2017 hava kirliliği raporunu hazırladı. Raporda Türkiye’de 81 ilden sadece 6’sının havasının temiz olduğu belirtildi.

Yayınlanan raporda en kirli illerimizin başında İstanbul, Ankara, Adana, Amasya ve Manisa geliyor.

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Türkiye’de havanın gittikçe kirlendiğini belirterek, “Hızla artan kirlilik insan yaşamını tehdit ediyor. Kirletici kaynakları kükürtdioksit (SO2), partikül madde (PM 10 ve PM 2,5), azotoksit, karbonmonoksit ve ozon olarak sıralayabiliriz. Özellikle partikül madde, solunum enfeksiyonu ve kansere neden oluyor. PM10 ve PM 2,5 kirleticilerin kent merkezlerinde geniş kitleleri etkileyerek erken bebek ölümleri, sakat doğumlar ve kitlesel ölümlere sebep olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.

Ankara’da hastane bölgesi olan Sıhhiye,

İstanbul’da Esenyurt,

İzmir’de Gaziemir ve Bayraklı havası en kirli bölgeler.

Raporda hava değerleri temiz çıkan 6 il ise Artvin, Bitlis, Eskişehir, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale oldu.

Kensel dönüşümde denetim eksikliği hava kirliliği yapıyor

İstanbul’un temel kirlilik kaynağının  kentsel dönüşümden olduğunu söyleyen Bozoğlu, “İnşaattan kaynaklı toz miktarı artıyor. Kentsel dönüşüm, çevre sorunlarının çözümü için çok iyi planlanması gereken bir süreç. Kentlerin planlanması, hava koridorlarının açılması, az enerji tüketen, kirliliği az olan yeşil binaların yapılması için önemli bir süreç, ancak biz bu fırsatı kaçırmak üzereyiz. Belediyelerin tozumayı önlemek için gerekli yerlerde ıslatma çalışması yapması, bariyerler kullanması gerekiyor. Aksi durumda kentsel dönüşüm bölgelerinde kanser tehlikesi ortaya çıkıyor” dedi.