Yeni Köpek Balığı Türü Keşfedildi — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Bilim Kategorisi için tarafından 30 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Yeni Köpek Balığı Türü Keşfedildi

Hawaii Adaları’nın 300 metre altında “Etmopterus lailae” adı verilen yeni bir köpek balığı türü keşfedildi.

Keşfedilen bu köpek balığının ağırlığı 900 gram ve karanlıkta parlıyor. Bilim insanları bu parlama özelliğinin ilk başlarda kamuflaj niyetine kullanıldığı fikrine kapılsalar da, parlama özelliğinin tıpkı başka hayvanlardaki gibi karşı cinsi etkilemek için olduğu kararını aldılar.

Köpek balığı türü ile ilgili açıklama

Olayla ilgilenen bir profesör, “Dünyada köpek balıklarının yalnızca 450 civarında bilinen türü bulunuyor. Çoğunlukla yeni bir türe rastlamıyoruz. Ancak okyanuslardaki biyoçeşitliliğin büyük bir kısmını bilemiyoruz. Devasa bir okyanusta yeni bir köpek balığı türüne rastlamak bizim için oldukça heyecan verici. Çünkü normalde bu canlılar çok derinlerde yaşadıkları için onları göremiyoruz.” ifadelerini kullandı.

köpek balığı

Keşfedilen yeni tür, bu türe en yakın olan türden bile farklı özelliklerle ayrılıyor. Değişik bir kafa stiline ve burun deliklerine sahip yeni tür, derin ve ışıksız ortamlarda yaşamını sürdürüyor. Bu yeni türün de, algıları da bir hayli yüksek seviyede.

İlginizi Çekebilir