Yıllardır Bir Gizemdi: Soğanın Neden Göz Yaşarttığı Ortaya Çıktı — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Bilim, Yaşam Kategorisi için tarafından 31 Ağustos 2017 tarihinde yayınlandı.

Yıllardır Bir Gizemdi: Soğanın Neden Göz Yaşarttığı Ortaya Çıktı

Soğanın neden göz yaşarttığı çözülemeyen bir soruydu. Birçok cevap ortaya atılmıştı ama kesin bir sonuç bulunamamıştı. Fakat ABD’nin  Cleveland kentindeki Case Western Reserve Üniversitesi bu sorunun cevabını bulmak için harekete geçti. Yapılan araştırmalar sonucunda da nihai cevap bulundu.

Yapılan araştırmaya göre; soğan, mikroplar ve böceklere karşı biyokimyasal savunma mekanizmasını harekete geçirerek bir enzim salgılıyor. Bu enzime maruz kalan göz de karşı savunmaya geçerek gözyaşı döküyor.

Soğanın tehlike anında salgılanan enzim, soğandaki sülfidleri parçalayarak sülfür oksite dönüştürüyor.

Sülfür oksit kısa sürede uçucu bir hal alıyor ve havada hızla yayılmaya başlıyor. Bu gaz göze ulaştığında ise yakıcı bir aside dönüşüyor.

Gazın gözdeki sıvıyla tepkimeye girmesi sonucu sülfürik asit oluşuyor. Sülfürik asidin gözü tahriş etmesi sonucunda da göz, yabancı maddeleri temizleyebilmek için gözyaşı salgılamaya başlıyor.

 

İlginizi Çekebilir