Abartılıyor mu Yoksa Zamanın Ötesindeki Adam mı?: Nikola Tesla — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Bilim, İçerik Kategorisi için tarafından 1 Şubat 2018 tarihinde yayınlandı.

Abartılıyor mu Yoksa Zamanın Ötesindeki Adam mı?: Nikola Tesla

Yüzlerce icadın mucidi olan Nikola Tesla, en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçmiştir. Tesla’ nın 250’ den fazla patenti bulunmaktadır.

Bir gün ağabeyi ata bindiği sırada atı ürküterek ağabeyinin düşmesine ve ölümüne sebep olmuş, bu olay onun üzerinde ağır etkiler bırakmıştı. Eline aldığı büyük bir şemsiye ile evin çatısından atlayarak ilk deneyini yapmış fakat sonuç pek istediği gibi olmayınca bu sefer şemsiyesine bağladığı haziran böcekleri ile havalanmaya kalkışmış ancak sonuç yine değişmemişti.

Okulu bırakıp ülke değiştirerek Thomas Edison ‘ un elektrik şirketinde sıradan bir elektrikçi olarak işe alındı ve kısa sürede işinde terfi ettiği için ona Edison’ un doğru akım jeneratörünü yeniden tasarlaması görevi verildi. Edison bu iş için Tesla’ ya günümüz parası ile 1,5 milyon dolar teklif etmişti. Tesla tasarımı tamamlayarak Amerika’ da sıklıkla karşılaşılan elektrik kesintisi sorununu çözmüş oldu ancak Edison ona parasını vermedi.

Tesla işten ayrılarak Edison’ un doğru akımına karşı alternatif akımı üzerine çalışmalara başladı. Tesla’ nın çalışmalarından çekinen Edison insanları korkutmak için alternatif akım kaynaklı sahte ölüm haberleri yayıp Tesla’ yı ölümlerin baş sorumlusu ilan etti. Hatta daha fazla ileriye gidip halka açık ortamda alternatif akım vererek bir fili öldürdü. Ancak ölüm döşeğine geldiğinde pişman olup Tesla’ yı yanına çağırdı fakat Tesla yanına gitmedi.

Tesla daha sonra Newyork’ a giderek burada bir araba fuarına katıldı. Tanıtım sırasında yeni arabasından övgü ile bahseden Henry Ford’ un yanına giderek arabasını inceledi herkesin içinde bu kadar büyük motora gerek olmadığını söyleyince fuardan çıkarıldı. Kısa süre sonra günümüzde kullandığımız ateşleme sistemini icat ederek tasarımı Ford’ a gösterince bu tasarımın patentini ne yazık ki Ford’ a kaptırdı.

1898’ de ise bir parkın ortasına büyük bir tank kurdurup içini su ile doldurdu. Suyun ortasına bıraktığı oyuncak teknesinin içinde bir radyo alıcısı vardı. Kalabalığın içinde teknesini harekete geçirince insanlar bunu zihin gücü ile yaptığını düşündü. Bu konuda Tesla: “Bu bir savaş aracı değil robot ırkının ilk temsilcisidir. Yani insanların hizmetinde kullanabilecek onların işlerini azaltacak mekanik adamdır.” demişti.

Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız mikrodalga fırınından floresan lambasına, arabaların hareket etmesini sağlayan ateşleme sisteminden radyoya hatta ilk defa kablosuz iletişimin mümkün olduğumu söyleyen bir idealist.

İlk kez ses dalgalarını uzaya gönderen, hidroelektrik santrallerinin mucidi. Tesla’ yı insanlığın birçok dahisinden ayıran şey idealistliği. O bir teknolojinin hakimi, mucidi olup onun sırtından bir imparatorluk kurmanın değil tüm insanlığa trafoların olmadığı enerjinin sınırsız ve ücretsiz olduğu bir dünya hayal etti. Bu uğraşların hakim güçleri nasıl rahatsız ettiği ortadaydı bu sebeple Nikola Tesla bir bilim kahramanıydı.