Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, Ordu Yetkilileriyle İkinci Kez Görüşecek — NelerOlduNeler

NelerOlduNeler.com Daha İyi Habercilik Adına Tasarımını ve Yayıncılık Politikasını Değiştiriyor. Türkiye'de Daha Önce Denenmemiş Şeyleri Denemek İstiyoruz. Yakında Tekrar Görüşmek Ümidiyle.

Dünya Kategorisi için tarafından 19 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı.

Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, Ordu Yetkilileriyle İkinci Kez Görüşecek

Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen askeri müdahaleyle yaklaşık 37 yıllık iktidarını kaybetti. Darbe yapmadığını ileri süren Zimbabve ordusu, iki hafta önce Mugabe’nin görevden aldığı eski Devlet Başkan Yardımcısı Emmerson Mnangagwa’nı Geçici Devlet Başkanı olarak atamıştı.

Görevi bırakması yönündeki görüşmeler kapsamında Mugabe, yarın ordu yetkilileriyle bir araya gelecek. Görüşmeye, Katolik rahip Fidelis Mukonor, İstihbarat Başkanı Aaron Nhepera, Mugabe’nin sözcüsü George Charamba da katılacak.

Ülkede Devlet Başkanı Robert Mugabe’nin istifasını isteyen ve askeri müdahaleyi destekleyen binlerce kişi de yürüyüş düzenlemeye devam ediyor.

Öte yandan görevden alınan eski Devlet Başkan Yardımcısı ve şu anki Geçici Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ülkeye geri döndüğünü ve gelecek günlerde yoğun bir şekilde çalışacağını ifade etti.

Kaynak: AA